Budowa Nord Stream 2 nie do zatrzymania? "To brudny interes"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:04
- Nord Stream 2 jest projektem, który osłabia wizerunek Niemiec i samej kanclerz Angeli Merkel. Pokazuje, że Rosja jest nieprzewidywalnym graczem - powiedziała Agnieszka Legucka z PISM.
Audio
  • Co można jeszcze zrobić w sprawie budowy Nord Stream 2 (Jedynka/Więcej świata)
Budowa gazociągu Nord Stream 2
Budowa gazociągu Nord Stream 2Foto: Shutterstock/Leonid Eremeychuk

Na morskim terytorium należącym do Finlandii rozpoczęto układanie Nord Stream 2. Inwestycja ma powiększać się w tempie 3 kilometrów dziennie, a statek budujący rurociąg działa 24 godziny na dobę. Zdaniem Agnieszki Leguckiej Rosja "musi się spieszyć" z realizacją projektu, który powinien zostać sfinalizowany do końca 2019 roku. Przekroczenie tego terminu wiązałoby się z karami, co byłoby nie pomyśli inwestorów.

Budowie Nord Stream 2 przeciwnych jest wiele krajów Unii Europejskiej, ale nie tylko. Podmiotom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2 grożą sankcje, które miałyby nałożyć Stany Zjednoczone. Pomiędzy USA, a krajami UE istnieją jednak tarcia. - W kontekście dotychczasowej wojny handlowej Donald Trump próbuje trochę ugrać sprawę nowych relacji z Niemcami. Zamiast wprowadzić już sankcję na Nord Stream 2 - co zostało wcześniej zapowiedziane - próbuje podbijać stawkę - powiedziała Agnieszka Legutko. Zdaniem ekspertki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych "Rosjanie na tym korzystają"

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Poruszono w niej również temat rozmów w Teheranie poświęconych ofensywie w Syrii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Konrad Zasztowt (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.09.2018

Godzina emisji: 18.14

msze/ag

Czytaj także

Agnieszka Legucka: Rosjanie mogą skorzystać na ostrej retoryce Donalda Trumpa wobec UE

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 18:58
- Kontakty niemiecko-rosyjskie są podtrzymywane na różnych forach. Berlin czeka na moment, kiedy będzie mógł z Moskwą robić interesy – mówiła w audycji "Więcej świata" dr hab. dr Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i uczelni Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o Nord Stream 2: Niemcy akceptują sprzedaż Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 21:26
Warty 21 mld USD gazociąg ma na celu transport większej ilości rosyjskiego gazu naturalnego po dnie Morza Bałtyckiego bezpośrednio do Niemiec, omijając Ukrainę oraz Polskę - wskazuje brytyjski dziennik Financial Times. Co oznacza dla Polski i Ukrainy ta niemiecko-rosyjska inwestycja i w jaki sposób możemy ją zablokować? O tym w rozmowie z  Pawłem Poprawą, ekspertem do spraw energetyki.
rozwiń zwiń