Jeden kandydat w szpitalu, drugi w więzieniu. Nietypowe wybory prezydenckie w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 19:32
- Sondaże wskazują, że na pewno w pierwszej turze wyborów nikt nie wygra, bo nikt nie dobije nawet do 30 proc. poparcia - mówił o brazylijskich wyborach Bartłomiej Rabij (Wydawnictwo Mandioca). 
Audio
  • Wybory w Brazylii odbędą się w październiku (Więcej świata/Jedynka)
Fernando Haddad to kandydat wskazany przez Lulę
Fernando Haddad to kandydat wskazany przez LulęFoto: PAP/EPA/Fernando Bizerra Jr.

Były prezydent Lula da Silva formalnie wycofał się z ponownego wyścigu do władzy. Jego kandydatura od początku stała pod dużym znakiem zapytania z powodu kary 12 lat więzienia za korupcję. Nowym kandydatem Partii Pracujących został były mer Sao Paulo Fernando Haddad. Inny kandydat na prezydenta, Jair Bolsonaro, po ataku na jednym z wieców na początku miesiąca przebywa wciąż w szpitalu i może już nie wrócić do kampanii.

- Lula napisał list, w którym scedował całe swoje poparcie na Fernando Haddada. Natomiast formalnie już nie mógł nic zrobić, dlatego że we wszystkich instancjach, w których mógł się ubiegać o uchylenie wyroku, przegrał. Była jeszcze szansa, że jeden trybunał go warunkowo dopuści, ale nie miał już najmniejszych szans. Haddad ma niespełna miesiąc, aby zaskarbić sobie poparcie Luli - stwierdził Bartłomiej Rabij. - Choć Haddad w Sao Paulo naobiecywał dużo, ale potem zapomniał co obiecał - dodał.

- Sondaże wskazują, że na pewno w pierwszej turze wyborów nikt nie wygra, bo nikt nie dobije nawet do 30 proc. poparcia - zaznaczył Rabij.

Gość "Jedynki" mówił, że sytuacja w Brazylii nie jest najlepsza. - Moi znajomi piszą do mnie: "Wyobraź sobie Bartek co to za kraj, jeden kandydat był w więzieniu, a drugi w szpitalu i oni walczą o prezydenturę w 260-milionowym kraju". To też daje pojęcie jak funkcjonuje w tej chwili Brazylia. To jest taki upadły kraj. Dolar i funt mają rekordowo wysokie ceny, na giełdzie spadki - mówił ekspert.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o brazylijskich wyborach prezydenckich, relacjach Unii Europejskiej z Afryką oraz o prześladowaniach Ujgurów w Chinach.  

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska 

Materiał o prześladowaniu Ujgurów: Adrian Bąk 

Goście: Bartłomiej Rabij (Wydawnictwo Mandioca), Robert Zduńczyk (Fundacja Ekonomiczna Polska-Afryka Wschodnia)

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 18.12

dcz

Czytaj także

Szczyt BRICS. "Dzisiaj te 5 państw to jest 43 proc. populacji świata. Potencjał jest ogromny"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 13:28
- Mówimy o, póki  co, pięciu państwach. Doproszona została już Argentyna, Turcja, Jamajka na przyszłość. Dzisiaj te 5 państw to jest 43 proc. populacji świata, 25 proc. ziemi na świecie. Potencjał jest ogromny, choć nieoczywisty - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Bodył Szymala (Monitor Prawa Bnakowego). 
rozwiń zwiń