Adam Balcer: Erdogan prowadzi politykę populistyczną opartą na rozdawnictwie pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:11
- Turcja ma strukturalne problemy ekonomiczne i duży deficyt na rachunkach bieżących. Coraz niższy jest poziom oszczędności w stosunku do PKB - mówił w radiowej Jedynce dr Adam Balcer z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Adam Balcer: Erdogan prowadzi politykę populistyczną opartą na rozdawnictwie pieniędzy (Jedynka/Więcej świata)
Recep Tayyip Erdoan sprawuje urząd prezydenta od 2014 roku
Recep Tayyip Erdoğan sprawuje urząd prezydenta od 2014 roku Foto: twitter.com/RT_Erdogan

Prezydent Turcji odwołał cały zarząd Państwowego Funduszu Majątkowego. Na stanowisko nowego szefa mianował samego siebie, a swoim zastępcą - swojego zięcia. Fundusz koncentruje należące do rządu przedsiębiorstwa, warte w sumie około 200 miliardów dolarów.

Zdaniem Adama Balcera sektor tureckich firm prywatnych jest mocno zadłużony. - Firmy są często powiązane na zasadzie klientelizmu z partią rządzącą. Wygrywają przetargi w sposób nieprzejrzysty. W ten sposób publiczne pieniądze trafiają na konta oligarchów związanych z Erdoganem - mówił gość audycji "Więcej świata".

Ekspert zauważył, że Państwowy Fundusz Majątkowy, nad którym kontrolę przejął prezydent, skupia największe firmy państwowe. - Ich pieniądze mogą być użyte poza kontrolą parlamentu i banku centralnego. Ten majątek będzie wykorzystywany, kiedy sytuacja finansowa kraju będzie się pogarszać. To niedługo nastąpi. W Turcji jest najwyższa od kilkunastu lat inflacja, która w tym roku dojdzie do 20 procent - powiedział Adam Balcer.

W audycji również rozmowa Magdaleny Skajewskiej z Jamiem Fly'em z German Marshall Fund of the US o kryzysie w relacjach transatlantyckich, a także felieton Adriana Bąka o tym, że Rosja jest głównym podejrzanym śledztwa amerykańskich agencji, którego przedmiotem są tajemnicze objawy występujące u dyplomatów placówek dyplomatycznych USA w Chinach i na Kubie. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: dr Adam Balcer (Uniwersytet Warszawski) i Jamie Fly (German Marshall Fund of the US)

Data emisji: 10.09.2018

Godzina emisji: 18.14

ras/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turcja. Rodzimy biznes ma wspierać rodzimą walutę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 19:15
Władze Turcji zarządziły, że wszystkie transakcje kupna bądź wynajmu nieruchomości od teraz muszą być zawierane w tureckich lirach, a te, które zostały zawarte w walutach obcych - co w Turcji było powszechne - mają zostać zmienione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziesięć milionów Ukraińców może korzystać z ruchu bezwizowego do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 13:45
Niemal jedna czwarta Ukraińców ma paszporty uprawniające do przekraczania granicy z Unią Europejską bez wizy. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Ukraińcy mogą podróżować do Unii bez wiz od zeszłego roku.
rozwiń zwiń