Jak ochronić się przed elektromagnetycznym smogiem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 19:48
– Elektrosmog to pojęcie głównie kojarzone z promieniowaniem elektromagnetycznym, które w zależności od zakresu może szkodzić – mówi gość audycji, prof. Mariusz Zdrojek.
Audio
  • Jak ochronić się przed elektromagnetycznym smogiem (Wieczór odkrywców/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

- Wszelkie urządzenia, w których płynie prąd, generują różnego rodzaju szumy elektromagnetyczne – mówi prof. Mariusz Zdrojek. – Część tych fal jest nam potrzebna.

Materiałem ekranującym, który doskonale chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym, jest metal. Jednak nie może być wszędzie zastosowany, ponieważ kłóciłby się funkcjonowaniem niektórych urządzeń. 

Prof. Mariusz Zdrojek pracuje nad nanokompozytami, czyli materiałami służącymi do tłumienia promieniowania mikrofalowego, szczególnie promieniowania emitowanego przez telefony komórkowe. 

- Chcemy się wpiąć w istniejącą technologię przetwórstwa plastików po to, żeby te plastiki miały nową funkcjonalność, czyli pomagały ekranować promieniowanie i jednocześnie były nieprzewodzące – opowiada prof. Mariusz Zdrojek.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" 

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Prof. Mariusz Zdrojek (Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej)  

Data emisji: 17.09.2018

Godzina emisji: 19.09

kwh

Czytaj także

Odkrycie tajemnic ludzkiego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 21:15
Na utworzenie dwóch nowych ośrodków naukowych w Warszawie, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przeznaczyła ponad 73 miliony złotych. Jeden z tych ośrodków, BRAINCITY, powstanie w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcelego Nenckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krioablacja, czyli zimnem w źródło arytmii  

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 19:45
Najskuteczniejszą metodą leczenia migotania przedsionków jest zabieg krioablacji, polegający na niszczeniu określonych fragmentów tkanek za pomocą niskiej temperatury.
rozwiń zwiń