Czy możemy czuć się bezpiecznie? Debata "Polska w niestabilnym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 19:18
- Nie mieliśmy jeszcze nigdy w historii świata takiej wojny handlowej, jaka toczy się między Stanami Zjednoczonymi a Chinami - powiedział Jacek Bartosiak podczas debaty "Polska w niestabilnym świecie". Dyskusja odbyła się w siedzibie Polskiego Radia.
Audio
  • Debata "Polska w niestabilnym świecie" na antenach Polskiego Radia
Debata Polska w niestabilnym świecie
Debata "Polska w niestabilnym świecie"Foto: Polskie Radio
Obejrzyj
2018_09_26_PolskaWNiestabilnymSwiecie.mp4

Zdaniem Sławomira Dębskiego "system międzynarodowy zawsze był dynamiczny". Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zauważył, że USA dwukrotnie, podczas I i II wojny światowej, interweniowały w Europie. - Stany Zjednoczone stwierdziły, że nie mogą wycofywać się z bezpieczeństwa kontynentu, a szerzej globalnego, muszą go ustabilizować poprzez tworzenie instytucji w oparciu na prawie międzynarodowym i interweniować stale - powiedział i zaznaczył, że obecnie "Amerykanie chcą ponosić mniejsze koszty utrzymywania tego systemu".

Według Jacka Bartosiaka celem Stanów Zjednoczonych jest zmiana "niekorzystnych tendencji" i powrót do sytuacji, w której kraj ten był "gwarantem ładu światowego". Jak mówi analityk, jednym z celów administracji Donalda Trumpa jest "spowodowanie, by Chiny zmieniły swój model gospodarczy". - Wydaje się, że obie strony mają wrażenie, że wygrywają, a Europa jest trochę więźniem tej sytuacji - powiedział.

Profesor Marek Cichocki mówiąc o dzisiejszej sytuacji międzynarodowej odniósł się do analogii między Unią Europejską i upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. Jego zdaniem pojawiła się ona "przede wszystkim za sprawą kryzysu migracyjnego" i jest "pod pewnym względem istotna", ponieważ "każe przyjąć założenie, że duże systemy rządzenia mogą się rozpaść". - Ludzie w naszej części Europy mają dużo większe zrozumienie dla takiej możliwości, ponieważ takich rozpadów systemów rządzenia doświadczali dużo częściej - powiedział wykładowca Collegium Civitas.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej debaty.

***

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Sławomir Dębski (Dyrektor Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych), prof. Marek Cichocki (Collegium Civitas), dr Jacek Bartosiak (Potomac Foundation)

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 18.05

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak