Erdogan zarzuca Europie islamofobię. "Instrument tureckiej polityki zagranicznej"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 18:58
- Zarzuty o islamofobię to po prostu instrument tureckiej polityki zagranicznej. Turcja stara się siebie przedstawić, jako lidera świata islamu, jako obrońcę muzułmanów, m.in. obrońcę muzułmanów w Europie - mówił na antenie radiowej Jedynki Karol Wasilewski (PISM). 
Audio
  • Prezydent Turcji wykorzystuje islamofobię jako instrument tureckiej polityki zagranicznej (Jedynka/Więcej świata)
Recep Tayyip Erdogan zaczął swoją wizytę w Niemczech
Recep Tayyip Erdogan zaczął swoją wizytę w Niemczech Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Prezydent Turcja Recep Tayyip Erdogan rozpoczyna swoją wizytę w Niemczech. Najważniejsze spotkania zaplanowano na jutro, ale już dziś "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opublikował z nim wywiad, w który prezydent Turcji twierdzi, że "islamofobia niekiedy bywa największą przeszkodą w relacjach Turcji z UE".

- Rzeczywiście historia funkcjonowania z Unią Europejską daje Turkom podstawy do mówienia tego, że w negocjacjach z Unią Europejską, poza kryteriami kopenhaskimi jest jeszcze jakieś dodatkowe kryterium kulturowe - stwierdził Karol Wasilewski. - To jest w gruncie rzeczy spowodowane wypowiedziami niektórych europejskich polityków m.in. takiego szkodnika jak Nicolas Sarkozy, bo żaden europejski polityk tak bardzo i w tak nierozsądny sposób nie przyczynił się do zniechęcenia Turcji do UE sugerując, że jest kulturowo niepasująca do UE - dodał.

Ekspert stwierdził, że granie kartą "islamofobii" to również element tureckiej polityki zagranicznej. - Zarzuty o islamofobię mają też drugi wymiar. To jest po prostu instrument tureckiej polityki zagranicznej. - Gdzie tym instrumentem posługiwać się lepiej, jak nie w stosunku do Unii Europejskiej - pytał retorycznie Wasilewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o pomocy Polski dla Gruzji oraz o kontrowersyjnej reformie emerytalnej w Rosji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Materiał: Polska pomoc dla Gruzji - Magdalena Skajewska

Goście: Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Anna Łabuszewska (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 27.09.2018

Godzina emisji: 18.14

dcz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turcja: sześciu dziennikarzy skazanych za współpracę z Fethullahem Gulenem. Będą kolejne wyroki?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 20:46
- Turecki sąd skazał w piątek sześciu dziennikarzy na kary od 8 do 10,5 lat więzienia za współpracę z gazetą powiązaną z przebywającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który według tureckich władz stał za próbą przewrotu w lipcu 2016 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: Putin i Erdogan ogłosili porozumienie ws. strefy zdemilitaryzowanej w prowincji Idlib

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 20:20
Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan ogłosili w poniedziałek po spotkaniu w rosyjskim Soczi, że doszli do porozumienia w sprawie utworzenia w kontrolowanej przez rebeliantów syryjskiej prowincji Idlib strefy zdemilitaryzowanej.
rozwiń zwiń