X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: Naddniestrze można nazwać "sierotą po Związku Radzieckim"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 19:09
- Naddniestrze powstało w obronie rzeczywistości radzieckiej. Ludzie wyszli wtedy na ulicę i walczyli w wojnie, by bronić swój "radziecki świat" - mówił dr Piotr Oleksy na antenie Jedynki. Pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadał o specyfice tego "parapaństwa".
Audio
  • Dr Piotr Oleksy o Naddniestrzu: sierota po Związku Radzieckim (Więcej świata/Jedynka)
Flaga Naddniestrza
Flaga NaddniestrzaFoto: railway fx / shutterstock.com

Naddniestrzańska Republika Mołdawska oderwała się od terytorium Mołdawii w 1990 roku. Jest to jednak kraj nieuznawany, traktowany przez społeczność narodową jako część terytorium, od którego się odseparowało.

Jak podkreślił dr Piotr Oleksy Naddniestrze jest nazywane "parapaństwem, quasi-państwem, czy "państwem de facto". - Jest to państwo w tym sensie, że spełnia większość funkcji państwa. Ma swój rząd, pocztę, granicę, wojsko, policję, system podatkowy - powiedział i podkreślił, że "nikt w Europie i na świecie, nawet Rosja" nie uznaje jego legalności.

Zdaniem historyka Naddnistrze można nazwać "sierotą po Związku Radzieckim". Dr Piotr Oleksy zaznaczył, że "ludzie walczyli w wojnie z 1992 roku", żeby "bronić radzieckich wartości". - Naddniestrzanie wyobrażają siebie jako zachodni bastion rosyjskiego świata - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa była także o planie Theresy May na to jak zrealizować Brexit oraz historia "dobrego maharadży", który pomagał poszkodowanym w wojnie polskim dzieciom.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Piotr Oleksy (Instytut Wschodni UAM), prof. Wawrzyniec Konarski (Grupa Uczelni Vistula), Tomasz Sajewicz (Polskie Radio)

Data emisji: 28.09.2018

Godzina emisji: 18.13

msze/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania: premier Theresa May broni rządowego planu wyjścia z UE

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 21:48
Brytyjska premier Theresa May przekonywała w niedzielę, że plan wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej służy interesom narodowym kraju. Odrzuciła krytykę byłego szefa MSZ Borisa Johnsona, który nazwał ten plan "szalonym".
rozwiń zwiń