Ekspert: Naddniestrze można nazwać "sierotą po Związku Radzieckim"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 19:09
- Naddniestrze powstało w obronie rzeczywistości radzieckiej. Ludzie wyszli wtedy na ulicę i walczyli w wojnie, by bronić swój "radziecki świat" - mówił dr Piotr Oleksy na antenie Jedynki. Pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadał o specyfice tego "parapaństwa".
Audio
  • Dr Piotr Oleksy o Naddniestrzu: sierota po Związku Radzieckim (Więcej świata/Jedynka)
Flaga Naddniestrza
Flaga NaddniestrzaFoto: railway fx / shutterstock.com

Naddniestrzańska Republika Mołdawska oderwała się od terytorium Mołdawii w 1990 roku. Jest to jednak kraj nieuznawany, traktowany przez społeczność narodową jako część terytorium, od którego się odseparowało.

Jak podkreślił dr Piotr Oleksy Naddniestrze jest nazywane "parapaństwem, quasi-państwem, czy "państwem de facto". - Jest to państwo w tym sensie, że spełnia większość funkcji państwa. Ma swój rząd, pocztę, granicę, wojsko, policję, system podatkowy - powiedział i podkreślił, że "nikt w Europie i na świecie, nawet Rosja" nie uznaje jego legalności.

Zdaniem historyka Naddnistrze można nazwać "sierotą po Związku Radzieckim". Dr Piotr Oleksy zaznaczył, że "ludzie walczyli w wojnie z 1992 roku", żeby "bronić radzieckich wartości". - Naddniestrzanie wyobrażają siebie jako zachodni bastion rosyjskiego świata - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa była także o planie Theresy May na to jak zrealizować Brexit oraz historia "dobrego maharadży", który pomagał poszkodowanym w wojnie polskim dzieciom.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Piotr Oleksy (Instytut Wschodni UAM), prof. Wawrzyniec Konarski (Grupa Uczelni Vistula), Tomasz Sajewicz (Polskie Radio)

Data emisji: 28.09.2018

Godzina emisji: 18.13

msze/abi

Czytaj także

Wielka Brytania: premier Theresa May broni rządowego planu wyjścia z UE

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 21:48
Brytyjska premier Theresa May przekonywała w niedzielę, że plan wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej służy interesom narodowym kraju. Odrzuciła krytykę byłego szefa MSZ Borisa Johnsona, który nazwał ten plan "szalonym".
rozwiń zwiń