Ekspert: scenariusz zmiany na stanowisku kanclerza Niemiec jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 20:27
- Jeśli wybory za dwa tygodnie nie okażą się dla Merkel sukcesem, wówczas trzeba będzie się liczyć ze zmianą kanclerz – powiedział na antenie radiowej Jedynki w audycji "Więcej Świata" dr hab. Aleksander Gubrynowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Ekspert: wybory lokalne w Bawarii mogą mieć konsekwencje (Więcej świata/Jedynka)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: flickr.com/photos/eppofficial

W poniedziałek poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów do landtagu Bawarii, które wygrało chadecka CDU z wynikiem 37,2 proc. Oznacza to, że partia, której przewodniczy Angela Merkel, straciła w regionalnym parlamencie bezwzględną większość. 

- Bawarczycy spadną na cztery łapy. Sondaże zbyt czarno malowały rzeczywistość. Jednak wybory, które za dwa tygodnie odbędą się w Hesji, mogą mieść poważne konsekwencje dla polityki na szczeblu federalnym – twierdzi dr hab. Aleksander Gubrynowicz.

Według eksperta, zły wynik w wyborach, które odbędą się do parlamentu Hesji, może spowodować, że na stanowisku kanclerza nastąpi zmiana. – Jeśli chadekom podwinie się noga, to będzie problem dla Merkel. Premier Hesji to ostatnia część "żelaznej drużyny" pani kanclerz. Jeśli 28 października, w wyborach w Hesji, CDU dostanie ok. 26 procent, wtedy trzeba się będzie liczyć ze zmianą kanclerz – dodaje Gubrynowicz. 

Więcej w całej audycji, w której była jeszcze mowa o autokefalii ukraińskiej cerkwi prawosławnej i zagadkowym porwaniu saudyjskiego dziennikarza.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: dr hab. Aleksander Gubrynowicz (Uniwersytet Warszawski), dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN), Adrian Bąk (Polskie Radio)

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 18.14

Czytaj także

Wybory w Bawarii. Ekspert: to pokazuje, że CSU jest w stanie głębokiego kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:44
- Zmiany na scenie politycznej w Bawarii pokazują, że partie mainstreamowe wyczerpały swój potencjał, a młodzi ludzie nie chcą już oglądać tych samych twarzy - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl profesor Józef Fiszer, politolog, niemcoznawca z Uczelni Łazarskiego. 
rozwiń zwiń