Ekspert: może dojść do wyścigu broni rakietowej średniego i pośredniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 19:43
- Trump postawił kropkę nad "i" mówiąc, że skoro ten traktat nie działa - bo nie działa - po co on w ogóle miałby obowiązywać Amerykanów, skoro ogranicza ich, a nie ogranicza Rosjan - powiedział na antenie Jedynki Andrzej Talaga. Ekspert Warsaw Enterprise Institute o mówił amerykańsko-rosyjskim układzie o pociskach średniego zasięgu, z którego USA zamierza się wycofać.
Audio
  • Andrzej Talaga o wyjściu USA z traktatu o pociskach średniego zasięgu (Więcej świata/Jedynka)
Lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Iskander (SRBM)
Lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Iskander (SRBM)Foto: ID1974 / Shutterstock.com

W sobotę wieczorem amerykański prezydent zapowiedział, że Waszyngton wycofa się z podpisanego 31 lat temu traktatu INF. Dokument przewidywał likwidację pocisków średniego zasięgu. Donald Trump argumentował, że Rosja od lat łamie swoje zobowiązania i prowadzi prace nad takim właśnie pociskami.

Gość Jedynki stwierdził, że "jest ewidentne", że Rosjanie mają rakiety średniego zasięgu. - Są to rakiety balistyczne typu Iskander i rakiety manewrujące systemu Kalibr - powiedział Andrzej Talaga. Dodał, że ten drugi system "może być montowany na okrętach, wtedy wszystko jest legalne".

Według Andrzeja Talagi wycofanie się USA z tego traktatu może oznaczać, że ich "amerykańskie rakiety średniego zasięgu powrócą do Europy i Polska jest jednym z nielicznych krajów, który może je przyjąć". - Wtedy na naszej ziemi będzie gotowa odpowiedź na Rosjanie już mają - powiedział ekspert Warsaw Enterprise Institute.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o Malcie i jej problemach z migrantami mówił szef MSZ tego kraju. Pojawił się także temat polskiej pomocy w Mołdawii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), Carmelo Abela (Minister Spraw Zagranicznych Malty), Krzysztof Renik (Polskie Radio)

Data emisji: 25.10.2018

Godzina emisji: 18.13

msze, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef NATO: INF nieskuteczny, ale nie ma planów zwiększenia broni nuklearnej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 11:59
Sekretarz generalny NATO uznał, że traktat o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu jest nieskuteczny skoro Rosja go nie przestrzega. Według Jensa Stoltenberga, nie spowoduje to jednak zwiększenia arsenału broni nuklearnej w Europie. 
rozwiń zwiń