Ekspert: mamy początek końca politycznej kariery kanclerz Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 19:32
- Rozpoczął się nie koniec politycznej kariery Angeli Merkel, ale początek końca. To oznacza, że niemiecka scena polityczna bardzo ciekawie się destabilizuje – mówił w radiowej Jedynce podczas audycji "Więcej świata" Bartłomiej Radziejewski, redaktor naczelny tygodnika "Nowa Konfederacja".
Audio
  • Bartłomiej Radziejewski o sytuacji politycznej w Niemczech (Więcej świata/Jedynka)
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: PAP/EPA/OMER MESSINGER

W niedzielę odbyły się wybory regionalne w Hesji. Wygrały je partie CDU i SPD, ale obie straciły 11 punktów procentowych w porównaniu z wynikami sprzed pięciu lat. Taki wynik chadeków zdecydowanie osłabi pozycję kanclerz Angeli Merkel w rządzie i w CDU, która już zapowiedziała, że zrezygnuje z szefostwa w tym ugrupowaniu.

- To nie koniec, ale początek końca politycznej kariery Angeli Merkel. Tym samym niemiecka scena polityczna, znana raczej ze stabilności, bardzo ciekawie się destabilizuje. Proces ten jest efektem niezadowolenia klas ludowej i średniej z tego, co się dzieje w związku z imigrantami. Na tym urosło poparcie dla AfD, która to partia jawi się jako niepokojąca siła, bo z jednej strony faszyzująca, a z drugiej mocno narodowa i prorosyjska – mówił Bartłomiej Radziejewski.

Drugim gościem audycji był dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny polityczno-kulturalnego tygodnika internetowego "Kultura Liberalna". Autor książki "Koniec pokoleń podległości", w której pisze m.in. o tym, że Polacy imitują pewien model funkcjonowania charakterystyczny dla czasów poprzedniego ustroju i robią to podświadomie, przybliżał tę kwestię. Mówił także o zachłyśnięciu się kulturą Zachodu i dotarciu do kresu tego zjawiska, co starał się w książce pokazać.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Bartłomiej Radziejewski (redaktor naczelny tygodnika "Nowa Konfederacja"), dr Jarosław Kuisz (redaktor naczelny polityczno-kulturalnego tygodnika internetowego "Kultura Liberalna")

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 18.13

bb/abi