Aleksandra Rybińska: pozycja prezydenta Emanuela Macrona jest coraz słabsza

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 20:03
- Popularność prezydenta rzutuje na jego partię. A Macron wprowadził reformy bolesne dla Francuzów, które do tej pory nie dały efektów - powiedziała Aleksandra Rybińska, publicystka portalu wpolityce.pl w audycji "Więcej świata". 
Audio
  • Sytuacja ugrupowania Emannuella Macrona, wybory do amerykańskiego Kongresu (Więcej świata/Jedynka)
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Im bliżej do wyborów do europarlamentu (odbędą się 19 maja 2019 r.), tym więcej kłopotów Emanuela Macrona. Kolejnym jest wynik sondażu, w którym po raz pierwszy partię prezydenta Francji wyprzedziło ugrupowanie eurosceptyczki Marine Le Pen - Front Narodowy. Skąd taka obniżka notowań En Marche?

- Popularność prezydenta jest coraz mniejsza i to rzutuje na partię. Macron przeprowadził reformy bolesne dla Francuzów, a póki co one nie dały efektów. 1,8 punktów procentowych wzrostu gospodarczego to za mało na taką gospodarkę. Bezrobocie wynosi ok. 10 procent i nie spada. Do tego dochodzi szereg afer, w które jest zaplątany prezydent. Niedawno okazało się, że jego ochroniarz przebierał się za policjanta i bił ludzi w trakcie manifestów antyrządowych. To źle rzutuje na jego prezydenturę – ocenia Aleksandra Rybińska z portalu wpolityce.pl

Według dziennikarki portalu wpolityce.pl, do tej pory Macron nie zrealizował kilkunastu ze swoich obietnic, w tym m.in. większej integracji europejskiej. – Na to złożyła się także sytuacja Niemiec. Póki co, z ich strony nie ma woli wprowadzenia większej integracji. Angela Merkel jest osłabiona i się tego nie podejmie - twierdzi Rybińska.

Więcej na temat sytuacji ugrupowania Emanuela Macrona, a także wtorkowych wyborów do amerykańskiego Kongresu, w dalszej części audycji.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Aleksandra Rybińska (wpolityce.pl), Marek Walkuski (Polskie Radio)

Data emisji: 05.11.2018

Godzina emisji: 18.13

pz

Czytaj także

Sondaż we Francji: partie Macrona i Le Pen łeb w łeb przed wyborami do PE

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 13:36
Centrową partię prezydenta Francji Emmanuela Macrona La Republique en Marche (LREM) i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen dzieli tylko 0,5 punktu procentowego - wynika z najnowszego sondażu.
rozwiń zwiń