X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: jeśli eurosceptycy się zjednoczą, mogą być drugą siłą w PE

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 19:40
- Do tej pory to im się nie udawało. Jest kilka biegunów, wokół których te frakcje próbują się jednoczyć. Jednak wciąż nie wiadomo, co z wyniknie, czy eurosceptykom uda się to po wyborach - mówił w Jedynce prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski). Wybory do europarlamentu już w maju. Mowa była również o tym, czy Manfred Weber może być absolutnie pewny urzędu szefa Komisji Europejskiej i o tym, że proces pod hasłem "Spitzenkandidat" nie podoba się Paryżowi z przyczyn politycznych.
Audio
  • Perspektywy na wybory europejskie, walka mocarstw na polu sztucznej inteligencji, karawany migrantów i uchodźców na drodze do USA (Więcej świata/Jedynka)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Parlement Europejski

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego trwają już szeroko zakrojone dzialania. Jak właśnie usłyszeliśmy - Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy ALDE to baza, z którą En Marche prezydenta Emmanuela Macrona chce budować lepszą Europę. Pracują nad strategią na wybory europejskie w przyszłym roku, ale nie zamierzają wyznaczać wiodącego kandydata na szefa Komisji Europejskiej. Inaczej zrezygnowali chadecy europejscy – wczoraj wybrali tzw. Spitzenkandidata, niemieckiego eurodeputowanego Manfreda Webera, do tej pory szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim.

Prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski) powiedział w Jedynce, że sojusz ALDE i En Marche jest raczej bardzo zaawansowany – zapewne po wyborach partia Macrona utworzy jakieś ugrupowanie wspólnie z dzisiejszymi liberałami z PE. Zapewne jednak odejdą oni od szyldu liberalnego – mówił. Jego zdaniem będzie to prawdopodobnie nowa partia, w gruncie rzeczy o charakterze liberalnym, ale bez akcentowania tego w tytule.- Dlatego że Macron i jego doradcy uważają, że liberalizm źle się kojarzy niektórym wyborcom (...) Niedawno Macron skrytykował zresztą zbyt doży liberalizm, czy neoliberalizm, w jego ujęciu jest on odpowiedzialny w dużym stopniu za wzrost eurosceptycyzmu i populizmu – dodał prof. Tomasz Grosse.

Czy będzie w tej partii tylko ALDE i En Marche, bo jak zauważyła Magdalena Skajewska, Emanuel Macron chciał wielkiego frontu przeciw populistom i nacjonalistom? - Zdecydowanie Macron kreuje się na obrońcę integracji europejskiej w dotychczasowym nurcie, broni tych wartości europejskich, które kojarzą nam się z liberalnymi – jeśli chodzi o prawa człowieka, niedyskryminowanie mniejszości, otwartość w sferze wartości społecznych – mówił gość Jedynki. Natomiast w sferze ekonomicznej zdaniem badacza Macron jest "zaplątany" wewnętrznie - nie chce przyznawać się do neoliberalizmu, opowiada się za protekcjonizmem, a dowodem była dyrektywa o pracownikach delegowanych. - Jednak jako bankier Rotschilda wprowadzał we Francji i ma zamiar to robić – reformy liberalne, które mają zliberalizować rynek pracy. Jest duża niekonsekwencja z jego strony – mówił.

Magdalena Skajewska przytoczyła dzisiejsze badania agencji Reutera – według nich podział sił w PE wyglądałby podobnie jak dziś – z En Marche i ALDE na trzecim miejscu

Według profesora wszystko jeszcze zależy od tego, czy eurosceptycy zdołają stworzyć jedną frakcję, wtedy mogą być nawet drugą siłą pod względem ilości miejsce w parlamencie.

Do tej pory to im się nie udawało. Jest kilka biegunów, wokół których te frakcje próbują się jednoczyć. Jednak wciąż nie wiadomo, co z tego wyjdzie po wyborach - mówił gość Jedynki, prof. Tomasz Grosse.

Co do procesu Spitzenkandidaten – chadecy wybrali Webera, socjaliści promują Fransa Timmermansa. Inne ugrupowania nie zamierzają takich kandydatów wybierać. Jak mówił jednak gość Jedynki Rada Europejska, od której zależy wybór przyszłego szefa KE, już zapowiedziała, że nie uwzględni tego procesu. Dodał, że temu procesowi sprzeciwiali się też Macron i Guy Verhofstadt, bo jest proeuropejski, ale nie daje szans ich kandydatom, "Spitzenkandidat" nie opłaca im się z przyczyn politycznych. 

A zatem Manfred Weber nie może być pewien zwycięstwa. – Absolutnie nie. Jednak ten proces może mieć znaczenie przy wyborze innych stanowisk w UE, komisarzy, szefa dyplomacji UE – mówił gość Jedynki prof. Tomasz Grosse.

***

W programie była mowa również o sztucznej inteligencji. Chińska telewizja pokazała pierwszego na świecie prezentera telewizyjnego wygenerowanego komputerowo. Ta sprawa jest zapowiedzią walki mocarstw o przewagę w zakresie sztucznej inteligencji. O tym w relacji Adriana Bąka.

W audycji omawiano także problem karawan migrantów z Ameryki Środkowej, którzy starają się dotrzeć z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. O tym mówił dr Karol Derwich z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący:  Magdalena Skajewska

Goście:  prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski), dr Karol Derwich (Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 09.11.2018

Godzina emisji: 18.14

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE: Manfred Weber kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na szefa przyszłej Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 13:10
Delegaci Europejskiej Partii Ludowej wskazali w czwartek na kongresie w Helsinkach niemieckiego polityka Manfreda Webera jako na kandydata do objęcia stanowiska szefa przyszłej KE. W głosowaniu pokonał on byłego premiera Finlandii Alexandra Stubba.
rozwiń zwiń