Prof. Piotr Wawrzyk: paryskie uroczystości pokazały, że nikt nie chce powtórki sprzed stu lat

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 21:51
- Dla krajów zachodnioeuropejskich zakończenie I wojny światowej jest bardzo ważną rocznicą, bo poniosły ogromne straty osobowe. Stąd szczególne świętowanie dnia zakończenia działań wojennych – mówił na antenie Jedynki w audycji "Więcej świata" prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • Uroczyste obchody w Paryżu zakończenia I wojny światowej i koncepcje w dzisiejszej polityce międzynarodowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego (Więcej świata/Jedynka)
W obchodach setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej, które odbyły się w Paryżu, uczestniczyli przywódcy 98 państw świata
W obchodach setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej, które odbyły się w Paryżu, uczestniczyli przywódcy 98 państw świataFoto: PAP/EPA/BENOIT TESSIER / POOL

W niedzielę w Paryżu odbyły się obchody zakończenia I wojny światowej. Na uroczystość przyjechali delegaci 98 państw świata. Wzięło w niej udział ponad sześćdziesięciu prezydentów i szefów rządów. Tak duża frekwencja wiązała się m.in. z tym, że dla wielu państw, zwłaszcza tych zachodnioeuropejskich, dzień odstąpienia od działań wojennych w 1918 r. jest niezwykle istotną rocznicą. Podkreślił to prof. Piotr Wawrzyk.

- Francja, Niemcy czy Wlk. Brytania w czasie I wojny światowej poniosły ogromne straty osobowe. Nie była to bowiem wojna, jak ta w latach 1939-45, kiedy wojska szybko się przemieszczały. Miała to do siebie, że fronty były ustabilizowane, zwłaszcza właśnie na zachodzie Europy, gdzie w efekcie panowały takie walki, które na co dzień powodowały bardzo dużą liczbę ofiar. Ciągle jedna bądź druga strona usiłowała ten front przełamać. To wszystko sprawiło, że dla krajów zachodnioeuropejskich była to demograficzna hekatomba. Stąd szczególne świętowanie dnia zakończenia działań wojennych – zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Jak dodał prof. Piotr Wawrzyk, uroczystości pokazały jedno. – Nikt nie chce powtórki tego, co było i zakończyło się sto lat temu. Rzecz jednak w tym, czy wszyscy w tym kierunku działają. Bo z jednej strony są tacy przywódcy państw, którzy mówią, że trzeba robić wszystko, by następna taka sytuacja się nie powtórzyła, a z drugiej strony mamy Władimira Putina, który mówi to samo, ale niekoniecznie to samo rozumie pod tym pojęciem – powiedział gość audycji.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji, w której było również m.in. o tym, jakie koncepcje w polityce międzynarodowej, które były w dwudziestoleciu międzywojennym, dziś nam się pojawiają.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych), prof. Janusz Odziemkowski (UKSW)

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 18.14

bb