Czy Andrej Babisz przetrwa polityczną burzę? Ekspert: prawdopodobnie rozpocznie się proces sądowy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 18:51
- Kluczowy w tej sytuacji jest prezydent Czech, bo nie ma sensu dymijsonować rządu, gdy i tak kolejną nominację dostanie Andrej Babisz - mówił na antenie radiowej Jedynki Jakub Groszkowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Audio
  • Czy Andrej Babisz przetrwa polityczną burzę? (Więcej świata/Jedynka)
Andrej Babisz
Andrej BabiszFoto: yakub88/Shutterstock.com

Czeska prokuratura i policja sprawdzają doniesienia mediów o rzekomym porwaniu i wywiezieniu na Krym syna premiera Andreja Babisza. Andrej Babisz młodszy miał zostać uprowadzony, aby nie zeznawał w śledztwie ws. wyłudzenia unijnej dotacji.

- Przeciwko Andrejowi Babiszowi premierowi Czech, jego synowi i kilku innym członkom rodziny toczy się śledztwo. Babisz, gdy jeszcze nie był premierem miał fikcyjnie przekazać jedno ze swoich przedsiębiorstw swoim dzieciom, po to, żeby mogły pozyskać fundusze unijne na rozwój tego projektu biznesowego, aby później wrócił do majątku Babisza. Ta sprawa przez lata nie była poruszana, ale kiedy Babisz wszedł do polityki, ten temat został mocno naświetlony przez media i opozycję polityczną. Prawdopodobnie rozpocznie się proces sądowy i zobaczymy, czy rzeczywiście ten zabieg biznesowy Babisza był nielegalny, czy też nie  - mówił Jakub Groszkowski. 

Komu zatem zależy, aby młody Babisz był poza krajem? - Niewątpliwie samemu premierowi. Babisz młodszy dalej nie został przesłuchany przez czeską policję i trudno zakończyć śledztwo, gdy jeden z podejrzanych nie wypowiedział się. Kluczowy w tej sytuacji jest prezydent Czech, bo nie ma sensu dymisjonować rządu, gdy i tak kolejną nominacje dostanie Andrej Babisz. Między nimi jest sojusz. Sam Babisz jest postacią kontrowersyjną, w samych Czechach znajdziemy jego zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników - powiedział ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o protestach we Francji w związku z podwyżką cen paliw, a także o przesladowaniach w Birmie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: Jakub Groszkowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna), Adrian Bąk (Polskie Radio)

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 18.14

dn/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak