Ekspert: Wielka Brytania jest podzielona tożsamościowo, wiekowo i przestrzennie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 18:42
- To jest spór, który idzie "w poprzek" głównych sił politycznych Wielkiej Brytanii. A to oczywiście jest doskonale widoczne i widziane w Europe, która to czasami bezlitośnie wykorzystuje - powiedział na antenie Jedynki prof. Wawrzyniec Konarski. Mówił on wewnętrznej sytuacji w Zjednoczonym Królestwie wokół Brexitu.
Audio
  • Prof. Wawrzyniec Konarski: spór o Brexit idzie "w poprzek" głównych sił politycznych (Więcej świata/Jedynka)
Theresa May
Theresa MayFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Przywódcy dwudziestu siedmiu krajów Wspólnoty zgodzili się na warunki rozstania Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską. Przed premier Wielkiej Brytanii stoi teraz zadanie przekonania do układu posłów podczas głosowania, do którego ma dojść mniej więcej za dwa tygodnie w brytyjskim parlamencie. Theresa May powiedziała posłom, że dla jej porozumienia nie ma alternatywy.

Prof. Wawrzyniec Konarski pytany, czy 29 marca 2019 roku Wielka Brytania opuści UE odpowiedział, że "z tego co jest przekazywane przez media i co jest efektem działań pani premier May i europejskich partnerów, tak ma się stać". - W międzyczasie będą prawdopodobnie się toczyły gwałtowne debaty na temat tego, jak tożsamościowo ma wyjść z tego Wielka Brytania później - powiedział.

Według wykładowcy uczelni Vistula Brexit "będzie zmuszał Brytyjczyków, żeby się określić kim oni są". - Wielka Brytania jest dzisiaj podzielona tożsamościowo i wiekowo, ale i przestrzennie - zaznaczył Wawrzyniec Konarski. Podkreślił, że "duże miasta z kapitałem, z firmami, które tam są generalnie za tym, żeby te więzi utrzymać", odmiennie niż brytyjska prowincja.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której będzie też mowa o polskiej pomocy w Kurdystanie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: prof. Wawrzyniec Konarski (Grupa Uczelni Vistula), Michał Żakowski (Polskie Radio)

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 18.14

msze, IAR/kwh