Anna Maria-Dyner: nic tak nie zaszkodzi polityce rosyjskiej, jak sama Rosja

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 19:27
- Odwołanie spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem jest bardzo niewygodne dla Rosji - mówiła na antenie radiowej Jedynki Anna Maria-Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Przywódcy dwóch światowych potęg mieli się spotkać na rozpoczynającym się w Buenos Aires szczycie G20.
Audio
  • Anna Maria-Dyner (PISM) o napiętej sytuacji na Ukrainie i odwołaniu spotkania Trump-Putin (Więcej świata/Jedynka)
Przywódcy państw biorących udział w szczycie G20
Przywódcy państw biorących udział w szczycie G20 Foto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK /KREMLIN POOL / POOL

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powtórzył, że nie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spotkanie zostało odwołane z powodu przejęcia przez Rosję kilka dni wcześniej ukraińskich okrętów wojennych i ich załóg u wybrzeży Krymu w Cieśninie Kerczeńskiej. Donald Trump powiedział, że do spotkania dojdzie dopiero wtedy, kiedy sytuacja się ustabilizuje. Zaprzeczył tym samym wcześniejszej deklaracji rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, że przywódcy Stanów Zjednoczonych i Rosji spotkają się przy okazji szczytu G20.

Czytaj więcej
pap putin 1200.jpg
Putin ostrzega przed nowym wyścigiem zbrojeń po decyzji Trumpa

- Zamieszanie informacyjne jest kierowane na rosyjski użytek wewnętrzny. Prawdopodobnie, kiedy panowie się tylko miną na korytarzu, będzie można w mediach nazwać to spotkaniem - zauważyła Anna Maria-Dyner. Gość programu uważa, że w Rosji "będzie się unikało mówienia o tym, dlaczego Donald Trump odwołał spotkanie". - Rosjanie musieliby się wtedy przyznać, że coś poszło nie tak na Morzu Czarnym - dodała.

- Rosyjska interwencja - jak pokazały wszystkie dane - nie miała miejsca w Cieśninie Kerczeńskiej, tylko odbyła się na wodach międzynarodowych Morza Czarnego, a nie Morza Azowskiego. Rosjanie w ten sposób pogwałcili kilka punktów prawa międzynarodowego - przypomniała ekspertka z PISM. Anna Maria-Dyner stwierdziła też, że "nic nie zaszkodzi polityce rosyjskiej, jak sama Rosja". - Mieli plan niedopuszczania trzech jednostek ukraińskich do Morza Azowskiego, ale przedobrzyli, spokojnie mogli pozwolić tym statkom odpłynąć. Ukraińska flota się przecież wycofywała, kiedy została zaatakowana przez przybrzeżne siły FSB. Prawdopodobnie ta sytuacja wymknęła się spod kontroli - punktowała gość programu.

Spotkanie Putina z Trumpem planowane było od wielu miesięcy. Początkowo prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych zamierzali usiąść do stołu rozmów 11 listopada w Paryżu. Sprzeciwił się temu prezydent Francji Emmanuel Macron, według którego organizowanie dwustronnych szczytów w trakcie uroczystości upamiętniających zakończenie I wojny światowej, byłoby niestosowne. Drugi termin spotkania Putina z Trumpem wyznaczono na jutro.

Rosjanie staranowali, ostrzelali i zajęli dwa kutry opancerzone i holownik, a ukraińskich marynarzy aresztowali i zamierzają postawić przed sądem za nielegalne przekroczenie granicy Federacji. Działania Rosji potępiła Unia Europejska, NATO oraz międzynarodowe organizacje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o spadającej liczbie Polaków na Wyspach oraz o nowych projektach walki z dezinformacją.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Anna Maria-Dyner (Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych), Kamil Basaj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń)

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 18.15

IAR/jp/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt Rosja-Ukraina. Czy uda się osiągnąć porozumienie na Morzu Azowskim?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:00
- Wysłanie okrętów NATO na Morze Azowskie sprzyjałoby eskalacji konfliktu. Sojusz nie może sobie na to pozwolić - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Dariusz Materniak z portalu polukr.net. - Rosjanie złamali prawo międzynarodowe zatrzymując ukraińskie jednostki na Morzu Azowskim - powiedział w PR24 Witold Jurasz, były dyplomata, ekspert Ośrodka Analiz Strategicznych
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja ściąga na Krym dodatkowy dywizjon z systemem rakietowym S-400

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 18:15
Siły zbrojne Rosji poinformowały w czwartek o rozlokowaniu w miejscowości Dżankoj systemów rakietowych S-400 Triumf. Jest to - według oficjalnych informacji - czwarty dywizjon S-400 rozmieszczony przez Rosję na anektowanym w 2014 roku Półwyspie Krymskim. W planach jest zbudowanie na Krymie radarowego systemu wczesnego ostrzegania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaostrzenie konfliktu na Ukrainie. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 19:19
W niedzielę rosyjskie siły ostrzelały okręty ukraińskie w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej Morze Azowskie z Czarnym. Rosjanie zatrzymali jednostki i 24 ukraińskich marynarzy, którym Moskwa zarzuca nielegalne przekroczenie swojej granicy państwowej. Tę kwestię w Polskim Radiu 24 komentowali Karol Gac (dorzeczy.pl) i Patryk Słowik (Dziennik Gazeta Prawna).
rozwiń zwiń