Ekspert: pokolenie George'a H. W. Busha traktowało politykę jako służbę wobec ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 18:45
- Dzisiaj żegnamy George'a Busha, niedawno żegnaliśmy senatora Johna McCaina. To są osoby, które reprezentowały bardzo porządne podejście do polityki związane ze służbą - mówił na antenie Jedynki Michał Baranowski, szef warszawskiego oddziału German Marshall Fund of the United States.
Audio
  • Michał Baranowski: ciężko dziś znaleźć takiego polityka jak George H.W. Bush (Więcej świata/Jedynka)
George W. Bush przed trumną swojego ojca
George W. Bush przed trumną swojego ojcaFoto: PAP/EPA/ANDREW HARNIK / POOL

Politycy i dyplomaci z całego świata złożyli hołd 41. prezydentowi USA Georgowi H. W. Bushowi. Polityk zmarł 30 listopada w wieku 94 lat. Obecny przywódca Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, nazwał swojego poprzednika "wielkim człowiekiem, który wiódł długie i wybitne życie".

Zdaniem Michała Baranowskiego George H. W. Bush był "typem polityka, którego już bardzo ciężko znaleźć" - I w polityce amerykańskiej, i w różnych innych krajach brakuje nam tego pokolenia - powiedział. - To, co to pokolenie reprezentowało, to takie podejście do służby wobec ojczyzny, w ich przypadku Stanów Zjednoczonych - powiedział. Dodał, że takie podejście to "coś, czego tak naprawdę coraz bardziej nam brakuje i w naszej polityce, w polityce transatlantyckiej".

Szef warszawskiego oddziału German Marshall Fund of the United States mówił o życiorysie 41. prezydenta USA. Także o jego wojskowej karierze - To był ostatni prezydent Stanów Zjednoczonych, który walczył w II Wojnie Światowej - przypomniał Michał Baranowski. Podkreślił, że był to człowiek, który "dorobił się fortuny, ale również przeszedł prawie wszystkie możliwe szczeble kariery dyplomatycznej i politycznej".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była też mowa o badaniach sugerujących dużą przychylność niemieckiego społeczeństwa do Rosji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Michał Baranowski (German Marshall Fund of the United States), Adrian Bąk (Polskie Radio), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 18.15

msze/ag

Czytaj także

Konflikt Rosja-Ukraina. Czy uda się osiągnąć porozumienie na Morzu Azowskim?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:00
- Wysłanie okrętów NATO na Morze Azowskie sprzyjałoby eskalacji konfliktu. Sojusz nie może sobie na to pozwolić - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Dariusz Materniak z portalu polukr.net. - Rosjanie złamali prawo międzynarodowe zatrzymując ukraińskie jednostki na Morzu Azowskim - powiedział w PR24 Witold Jurasz, były dyplomata, ekspert Ośrodka Analiz Strategicznych
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja ściąga na Krym dodatkowy dywizjon z systemem rakietowym S-400

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 18:15
Siły zbrojne Rosji poinformowały w czwartek o rozlokowaniu w miejscowości Dżankoj systemów rakietowych S-400 Triumf. Jest to - według oficjalnych informacji - czwarty dywizjon S-400 rozmieszczony przez Rosję na anektowanym w 2014 roku Półwyspie Krymskim. W planach jest zbudowanie na Krymie radarowego systemu wczesnego ostrzegania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaostrzenie konfliktu na Ukrainie. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 19:19
W niedzielę rosyjskie siły ostrzelały okręty ukraińskie w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej Morze Azowskie z Czarnym. Rosjanie zatrzymali jednostki i 24 ukraińskich marynarzy, którym Moskwa zarzuca nielegalne przekroczenie swojej granicy państwowej. Tę kwestię w Polskim Radiu 24 komentowali Karol Gac (dorzeczy.pl) i Patryk Słowik (Dziennik Gazeta Prawna).
rozwiń zwiń