X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: europejscy politycy obawiają się propagandy Rosji, jest ona dużym zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 19:37
- Rodzą się obawy wśród europejskich polityków i przywódców, na ile Rosja może kreować rzeczywistość wyborów - powiedziała w audycji "Więcej świata" dr Malina Kaszuba z Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach,nawiązując raportu Komisji Europejskiej.
Audio
  • Rosja może kreować rzeczywistość wyborów do PE, ale teraz zmaga się z wewnętrznymi problemami (Więcej świata/Jedynka)
Dmitrij Miedwiediew
Dmitrij MiedwiediewFoto: Shutterstock

Z raportu KE i unijnych służb dyplomatycznych wynika, że rosyjska propaganda jest bardzo dużym zagrożeniem dla Unii Europejskiej. To zagrożenie wzrasta tym bardziej, że wiosną przyszłego roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Dlatego urzędnicy UE uważają, że należy przeznaczyć na walkę z propagandą Rosjan większe pieniądze i ustanowić system ostrzegający przed kampaniami dezinformacyjnymi.

- Bruksela obudziła się ze swoistego letargu mając świadomość, że zbliżają się wybory do PE. Rodzą się obawy wśród europejskich polityków i przywódców, że Rosja może kreować rzeczywistość wyborów. Bo może tak się dziać i gdyby tak się faktycznie stało, że Rosja skutecznie wpływałaby na europejską opinię publiczną, która pod wpływem zmanipulowanych informacji będzie podejmowała decyzje idąc do urn, to mogłoby się okazać, że np. w tych wyborach europejskich będą zyskiwały partie nacjonalistyczne, niechętne UE. Wówczas istniałoby niebezpieczeństwo, że przyszły Parlament Europejski będzie wbrew pozorom parlamentem w większej niż obecnie liczbie osób, które de facto Unii nie sprzyjają - wyjaśniła dr Malina Kaszuba.

Ale Rosja dziś bardziej żyje wewnętrznymi problemami. W czwartek przez kilka godzin premier Rosji Dmitrij Miediwediew rozmawiał z pięcioma dziennikarzami wybranych kanałów telewizyjnych i przekonywał ich o pozytywnych tendencjach w gospodarce. Mówił m.in. o wzroście rzeczywistych dochodów ludności o 1,6 proc., ale pozytywny nastrój premiera nie udzielił się nawet dziennikarzom w studiu. W Rosji bowiem spada poparcie dla władz, co podkreślał w audycji Grzegorz Ślubowski, korespondent Polskiego Radia w Rosji.

- Byłem m.in. w Centrum Lewady, które jest jedynym niezależnym w Rosji ośrodkiem badań opinii publicznej, i rozmawiałem na temat zaufania do rosyjskich władz. Okazało się, że wyraźnie widać tendencję spadkową popularności prezydenta Władimira Putina i całej rosyjskiej elity. Jak mi tłumaczono, jest to spowodowane głównie reformą emerytalną, która została przeprowadzona wbrew woli większości społeczeństwa, a także spadkiem poziomu życia. Co więcej, nawet ludzie do 25. roku życia, którzy raczej byli zwolennikami Władimira Putina, teraz już tak za nim nie są -powiedział dziennikarz.

Grzegorz Ślubowski powiedział także, jak rosyjskie władze chcą odwrócić niekorzystną dla nich tendencję. - Działanie idzie w dwóch skrajnych kierunkach. Z jednej strony to przykręcanie śruby, bo jest walka z raperami, których słuchają najmłodsi, a którzy są np. wzywani na komisariaty, a z drugiej strony jest próba przekonywania. To powtarzanie w telewizji tego, o czym przekonywał Miedwiediew. Że w Rosji nie jest wcale źle, gdzie indziej jest jeszcze gorzej, i że jeżeli już jest źle, to przecież nie jest wina samej Rosji, tylko otaczającego Rosję świata. Tu wpisuje się wszystko to, co ma związek z wyścigiem zbrojeń i z tym, co jest związane z sytuacją militarną na Ukrainie - wyjaśniał Grzegorz Ślubowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była też mowa o włoskiej mafii w związku z aresztowaniem we wtorek nowego szefa cosa nostry 80-letniego Settimo Mineo i 45 innych osób z jej kierownictwa.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski 

Goście: dr Malina Kaszuba (Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach), Grzegorz Ślubowski (Polskie Radio), Adrian Bąk (Polskie Radio), 

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 18.13

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władimir Putin na ślubie Karin Kneissl: to wydarzenie polityczne, nie towarzyskie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 13:41
- Nie jest to na tyle zażyła znajomość, żeby Kneissl zapraszała "swojego przyjaciela Władimira Putina na swój slub - powiedział Michał Kędzierski, gość audycji "W samo południe"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Austria może być adwokatem interesów energetycznych Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 19:07
- Austria wydaje się być dla Rosji partnerem godnym zaufania. To kraj neutralny, niebędący członkiem NATO. Pomiędzy Wiedniem a Moskwą nie ma konfliktów politycznych - powiedział Piotr Jendroszczyk, dziennikarz "Rzeczpospolitej". Gościem audycji była też Olga Popowycz z fundacji "Nasz Wybór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrij Miedwiediew deklaruje, że Rosja utrzyma sankcje wobec Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 13:25
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że nie wiadomo obecnie, jak długo Rosja utrzyma sankcje nałożone na firmy i przedstawicieli Ukrainy. Zapewnił, że Rosja nie jest zainteresowana tym, by konfrontacja w postaci sankcji trwała wiecznie.
rozwiń zwiń