Ekspert: Niemcy chcą polityki Merkel, ale bez Merkel. Stąd wygrana Annegret Kramp-Karrenbauer

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 19:38
- Annegret Kramp-Karrenbauer wygrała o włos. Jej zwycięstwo jest też sukcesem Angeli Merkel, która zostawia partię CDU na swoich warunkach – powiedział w audycji "Więcej świata" Marcin Antosiewicz, dziennikarz Newsweeka.
Annegret Kramp-Karrenbauer i Angela Merkel
Annegret Kramp-Karrenbauer i Angela MerkelFoto: PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN

Kramp-Karrenbauer, nazywana przez niemieckie media AKK, uzyskała 517 głosów. Jej przeciwnika w drugiej turze poparło 482 delegatów. W pierwszej żaden z kandydatów nie otrzymał ponad połowy z 999 głosów delegatów. Odpadł w niej również konserwatywny minister zdrowia Jens Spahn, który uzyskał poparcie 157 przedstawicieli CDU.

Gość radiowej Jedynki stwierdził, że dzięki zmianie na stanowisku szefa CDU polityka Niemiec znacząco się nie zmieni. Dodał też, że mieszkańcy naszego zachodniego sąsiada oczekiwali na to, aż Merkel ustąpi ze stanowiska.

- Premier największego i najludniejszego niemieckiego landu – Nadrenni Północnej Westfali – powiedział, że chcą polityki Merkel, ale bez Merkel. Była szefowa CDU otworzyła granice dla uchodźców, za co jest jednoznacznie źle oceniana. CDU zdecydowało się na lekka korektę. AKK będzie samodzielna, ale to dalej 90 procent „Merkel”. Wiemy w tym momencie trzy rzeczy. AKK musi zjednoczyć partię, bo CDU stracili głosy na rzecz Alternatywy dla Niemiec. Pewna jest też stabilna sytuacja rządów w Niemczech i w Europie – podsumował Antosiewicz. 

Ekspert od spraw Niemiec zaznaczył też, że jednym z największych wyzwań stojących przed AKK będzie „poradzenie sobie” z AfD (Alternatywa dla Niemiec). -Siła tej partii rośnie. Kolejne wybory pokazują, że jej politycy dobrze odczuwają nastroje. Merkel nie tłumaczyła swojej polityki: mówiła, że każda jej decyzja jest bezalternatywna. AfD to partia protestu dla Merkel. AKK będzie najprawdopodobniej starała się walczyć o centrum - stwierdził dziennikarz.

Więcej w nagraniu.


***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Marcin Antosiewicz (Newsweek), Adam Balcer (WiseEuropa),  Adrian Bąk (Polskie Radio)

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 18.14

pz/PAP