Ekspert: wynik wyborów w Armenii potwierdził zwycięstwo "aksamitnej rewolucji"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:49
- Wynik wyborów w Armenii jest zaskakujący. Pokazuje, jaka była frustracja wśród ormiańskiego społeczeństwa, bo ostatnia dekada w tym kraju upłynęła pod znakiem marazmu i stagnacji – powiedział w audycji "Więcej świata" dr Konrad Zasztowt z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr Konrad Zasztowt podsumowuje wybory parlamentarne w Armenii (Więcej świata/Jedynka)
Przedterminowe wybory parlamentarne w Armenii
Przedterminowe wybory parlamentarne w ArmeniiFoto: PAP/EPA/VAHRAM BAGHDASARYAN

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Zdecydowanie wygrała partia Nikoła Paszynina "Mój Krok", która zdobyła ponad 70 proc. głosów. Dotychczasowa partia władzy, związana z byłym prezydentem Serżem Sarkisjanem, nie zdobyła zaś ani jednego mandatu. Do wyborów doprowadził Paszynin, który w tym celu specjalnie po "aksamitnej rewolucji" jako premier podał się do dymisji.

- Wynik wyborów jest potwierdzeniem zwycięstwa tej rewolucji. Dlatego, że Paszynin wprawdzie był szefem rządu, ale większość w parlamencie nadal utrzymywała Republikańska Partia Armenii. Ale wynik wyborów jest jednocześnie zaskakujący. Pokazuje, jaka była frustracja wśród ormiańskiego społeczeństwa, bo ostatnia dekada w tym kraju upłynęła pod znakiem marazmu i stagnacji – powiedział dr Konrad Zasztowt.

Jak dodał, Ormianie nienawidzili Sarkisjana, który w 2008 r. wygrał wybory prezydenckie, ale opuścił urząd w związku z falą protestów, jednak jego ugrupowanie zwyciężało fałszując wyniki głosowań. – Dlatego to przebudzenie ormiańskiego społeczeństwa nie pojawiło się nagle, choć jest ono po części dziełem Nikoła Paszynina, bardzo charyzmatycznego polityka. Teraz jednak ma on wielki kłopot, bo sytuacja gospodarcza Armenii jest bardzo zła. Potęguje ją m.in. konflikt z Turcją. Granica z tym państwem jest zamknięta i dopóki nie zostanie otwarta, trudno o poprawę ormiańskiej gospodarki. Mimo to Paszynian mówił, że chciałby doprowadzić do normalizacji sytuacji stosunków z Turcją, ale czy mu się uda? Nie wiem – stwierdził dr Konrad Zasztowt.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Gościł w niej także dziennikarz Polskiego Radia Dariusz Rosiak, autor książki "Oblicza Wielkiej Brytanii", który mówił o przyczynach Brexitu w Wielkiej Brytanii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: dr Konrad Zasztowt (Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego), Dariusz Rosiak (Polskie Radio)

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 18.12

bb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak