Niepewność ws. Brexitu. Ekspert: UE to struktura mało elastyczna

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 19:11
- Jeżelibyśmy z punktu widzenia instytucjonalnego, prawnego i funkcjonalnego spojrzeli, to UE wykonuje wszystko od A do Z ws. Brexitu. Natomiast, i to jest słabość UE, nie jest ona strukturą elastyczną. Nie umie dostosować się do pewnych wydarzeń, które nie są oczekiwane - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski).
Audio
  • Dr Kamil Zajączkowski stwierdził, że UE to struktura "mało elastyczna" (Jedynka/Więcej świata)
Theresa May i Jean-Claude Juncker
Theresa May i Jean-Claude JunckerFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Coraz bardziej komplikuje się przyszłość Wielkiej Brytanii. Zaplanowane na 11 grudnia głosowanie ws. umowy brexitowej z UE w parlamencie w Londynie zostało odwołane decyzją premier Theresy May. Nie ma ona wciąż poparcia większości Izby Gmin. Część posłów partii May nie akceptuje umowy.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że "Brytyjczycy nie sprecyzowali oczekiwań i dyskusja z nimi jest mglista".

- Takie podejście, jakie przedstawił pan przewodniczący Juncker nie służy temu, aby osiągnąć ostateczne porozumienie. To nie pomaga ani jednej, ani drugiej stronie. Istnieje świadomość tego, że coś trzeba z tym zrobić, z tym problemem Brexitu. Nie ma takiej wyobraźni wystarczającej wśród pewnej klasy politycznej europejskiej, żeby zrobić coś "extra" - stwierdził dr Kamil Zajączkowski.

- Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest bezprecedensowe. Nigdy w historii nie mieliśmy takiego przypadku. Nigdy wcześniej nie było artykułu 50. Nigdy wcześniej nie było takich negocjacji. Dlatego musi być jakaś specjalna oferta. Przecieramy ścieżki - dodał. 

Gość radiowej Jedynki zauważył, że UE jest strukturą "mało elastyczna". - May jechała do Brukseli z takim przekonaniem, że będzie ze strony UE większa życzliwość i elastyczność - zaznaczył ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono także o zatrzymanym w Chinach byłym kanadyjskim dyplomacie oraz o Kosowie, które postanowiło zbudować armię.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), dr Marko Babic (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 14.12.2018

Godzina emisji: 18.14

dcz/ag

Czytaj także

Adam Bielan: nie można wykluczyć upadku rządu Theresy May

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 09:17
– Tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak zakończą się negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią – stwierdził na antenie Trójki wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: drugie referendum w sprawie Brexitu nie jest niemożliwe

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 20:20
- Pozycja premier Theresy May jest bardzo słaba. Może stracić stanowisko każdego dnia. Nic w sprawie brexitu nie jest niemożliwe – mówił Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia, w audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń