Petro Poroszenko odzyskuje poparcie. Ekspert: to efekt autokefalii cerkwi i napięć z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 07:15
- To, co możemy już zaobserowować w ostatnich tygodniach, to wzrost poparcia dla Poroszernki, którego popularność jeszcze miesiąc - dwa miesiące temu była znikoma - mówił na antenie Jedynki Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. Petro Poroszenko na niedługo przed wyborami prezydenckimi odzyskuje poparcie w kraju.
Audio
  • Adam Eberhardt: na poparcie Julii Tymoszenko wpływa rozczarowanie obecnym prezydentem Ukrainy (Więcej świata/Jedynka)
Petro Poroszenko
Petro PoroszenkoFoto: Drop of Light / Shutterstock

Rozpoczęła się trzymiesięczna kampania przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Liderem sondaży jest była premier Julia Tymoszenko. Słupki poparcia dla obecnego prezydenta, który jeszcze oficjalnie nie ogłosił swojej kandydatury, były długi czas mało łaskawe. Jednak ostatnio Petro Poroszenko zaczął odrabiać straty w sondażach. Wybory odbędą się 31 marca. 

Według Adama Eberhardta za wzrostem poparcia stoją dwa duże czynniki, a pierwszy z nich to autokefalia kościoła prawosławnego na Ukrainie. Jak podkreślił jest to "zerwanie ponad trzystuletniej podległości wobec patriarchy Moskwy i całej Rosji". - Druga rzecz to są oczywiście napięcia w relacjach z Rosją - powiedział. Jego zdaniem, to główny czynnik, na którym obecny prezydent Ukrainy może budować poparcie.

Liderką sondaży jest Julia Tymoszenko. W opinii Adama Eberhardta kandydatka charakteryzuje się "bardzo silnym instynktem politycznym" i "zdolnością werbalizacji tego, o czym myśli społeczeństwo". - To nie jest tak, że Ukraińcy jej wierzą, to jest raczej kwestia głębokiego rozczarowania prezydenturą Poroszenki - mówił 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa była również o nowym prezydencie Brazylii i stosunkach chińsko-tajwańskich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), Adrian Bąk (Polskie Radio), dr Marcin Jacoby (sinolog, SWPS)

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 18.14

msz, IAR/ag


Czytaj także

Ekspert OSW: Rosja chce negocjować z USA strefę wpływów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 19:15
- Rosjanie jeszcze przed wyborami wysunęli swego rodzaju katalog wstępnych żądań, stanowiącą punkt wyjścia w negocjacjach o normalizacji relacji z USA. Chodzi o zmiany w polityce amerykańskiej - niektóre dotyczą Ukrainy, niektóre Polski - mówił w Jedynce ekspert OSW Szymon Kardaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Eberhardt: incydent na Morzu Azowskim jest konsekwencją polityki Rosji wobec Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 09:53
- Bądźmy realistami: o tym, że Rosja prowadzi wojnę z Ukraińcami od prawie pięciu lat wszyscy doskonale wiemy i nawet strona rosyjska stara się to coraz mniej ukrywać - powiedział w "Sygnałach dnia" Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Petro Poroszenko chce kary dla Rosji za jej agresję wobec ukraińskich okrętów. Jest reakcja UE

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 08:12
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zamierza przekonać Unię Europejską do przedłużenia sankcji wobec Rosji z uwzględnieniem ataku na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej z końca listopada.
rozwiń zwiń