Publicysta: Patriarchat Moskiewski znalazł się w mocnej defensywie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 19:00
 - Uznanie przez Konstantynopol niezależności ukraińskiej cerkwi oznacza pozbawienie Rosji ostatnich formalnych wpływów na życie społeczne i religijne na Ukrainie - mówił w audycji "Więcej świata" Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna).  
Audio
  • Michał Potocki: Patriarchat Moskiewski jest w defensywie (Jedynka/Więcej świata)
W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie wystawiono tomos o autokefalii Prawosławnej Cerkwi Ukrainy
W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie wystawiono tomos o autokefalii Prawosławnej Cerkwi Ukrainy Foto: twitter.com/poroshenko

Michał Potocki przypomniał, że dzięki uzyskaniu autokefalii narodowy kościół ukraiński przestał podlegać Moskwie. - W państwie, które w dużej mierze przyznaje się do prawosławia, to wydarzenie bardzo ważne. Ukraina od ponad trzech wieków religijnie podlegała Moskwie. Teraz nastąpiło ostateczne potwierdzenie, że rządzi się sama. Spośród wiernych utożsamiających się z Patriarchatem Moskiewskich około 25-27 procent chciało zjednoczenia - powiedział gość radiowej Jedynki.

Publicysta podkreślił, że hierarchowie liczą na oddolne ruchy w parafiach zmierzające do przystępowania do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. - Zgodnie z prawem kanonicznym decyzja należy do parafii. Ona też dysponuje majątkiem. Do tej pory do Narodowego Kościoła Prawosławnego dołączyło około 40 parafii spośród ponad 11 tysięcy. Ten proces na pewno przyspieszy - stwierdził gość audycji "Więcej świata". 

W audycji również reportaż dziennikarki Polskiego Radia Magdaleny Skajewskiej z Amiens - rodzinnego miasta prezydenta Emmanuela Macrona oraz rozmowa z korespondentem Polskiego Radia w Paryżu Markiem Brzezińskim o ruchu "żółtych kamizelek".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna), Marek Brzeziński (korespondent Polskiego Radia w Paryżu)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 18.09

ras/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Petro Poroszenko odzyskuje poparcie. Ekspert: to efekt autokefalii cerkwi i napięć z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 07:15
- To, co możemy już zaobserowować w ostatnich tygodniach, to wzrost poparcia dla Poroszernki, którego popularność jeszcze miesiąc - dwa miesiące temu była znikoma - mówił na antenie Jedynki Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. Petro Poroszenko na niedługo przed wyborami prezydenckimi odzyskuje poparcie w kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawieszony rząd w USA. Ekspert: jedyna strategia Donalda Trumpa to reelekcja

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 18:48
- Możliwa jest taka strategia, w której prezydent będzie mówił, że on nie może działać, ponieważ w nie otrzymuje środków na te działania, które były jego hasłami wyborczymi - powiedział na antenie Jedynki dr Marek Szopski z Uniwersytetu Warszawskiego. Trwa częściowe zawieszenie działalności rządu, które jest efektem nieprzyjęcia przez Kongres budżetu federalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: atak hakerski w Niemczech był jednym z największych w historii służb

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 20:30
- Już teraz atak hakerski w Niemczech nazywa się jednym z największych w historii służb  - powiedział Waldemar Maszewski, korespondent Polskiego Radia w Berlinie.
rozwiń zwiń