Brexit "no deal", bez porozumienia? Theresa May nie przekonała posłów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 19:34
Przed świętami premier Theresa May zrezygnowała z głosowania ws. umowy o wyjściu z Unii Europejskiej, wiedząc, że je przegra. - Debata rusza z tego samego miejsca, w którym się zatrzymała, ale rośnie presja, brakuje czasu - mówił w Jedynce Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Audio
  • Relacje USA z Turcją, debata o umowie ws. wyjścia z UE w Londynie, sytuacja w Sudanie (Więcej świata/Jedynka)
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Posłowie w Wielkiej Brytanii wracają do debaty ws. umowy zawartej przez premier ws. wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Głosowanie ws. przyjęcia lub odrzucenia umowy odbędzie się najpewniej 15 stycznia.

Brytyjska premier próbowała lobbować w swojej sprawie, ale bez wielkich sukcesów. Przemysław Biskup (PISM) przypomniał, że w międzyczasie ukazały się badania opinii publicznej, wedle nich członkowie partii konserwatywnej chcą braku umowy ("no deal"), wyjścia z UE bez kompromisu, tego oczekują też w większości wyborcy partii konserwatywnej.

Gość Jedynki dodał, że sondaż popularności partii politycznych z poniedziałku pokazał, że jest pat, konserwatyści mają lekką przewagę, ale w przypadku przyspieszonych wyborów nie maja szans na samodzielne rządy.

Czy podzielonej Wielkiej Brytanii grozi wybuch społecznych emocji? - Emocje nasilają się coraz bardziej po obu stronach debaty - przyznał ekspert. Czy teraz możliwy jest wybuch społeczny? Gość audycji "Więcej świata" zaznaczył, że nie jest to nieuchronne, ale stwierdził, że istnieje prawdopodobieństwo takiego scenariusza.

Więcej w nagraniu.

W audycji była mowa również o wizycie doradcy USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Johna Boltona w Turcji i o sytuacji w Sudanie - o wielotysięcznych protestach przeciwko prezydentowi.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Przemysław Biskup (PISM), Adam Balcer (Wise Europa)

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 18.09

agkm

Czytaj także

Ekspert: nie wiem, o co chodzi amerykańskiej administracji ws. Syrii

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 09:06
- Od czasu objęcia sterów prezydentury przez Donalda Trumpa prowadzimy dyskusje, czy jest on sensownym człowiekiem, czy wręcz przeciwnie. Przy okazji sprawy Syrii możemy zobaczyć, że jednak ma on jakiś pomysł na świat, bo od początku mówił, że USA muszą pokonać Państwo Islamskie, i że kiedyś wycofają się z Syrii - mówił w Dwójce Karol Wasilewski z PISM.
rozwiń zwiń