Piotr Wawrzyk: zmiana układu sił w Parlamencie Europejskim musi nastąpić

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 18:52
- Zmiana układu sił w Parlamencie Europejskim nastąpi kosztem głównych frakcji na rzecz ugrupowań, które mówią, że UE musi wrócić do swoich korzeni i słuchać obywateli - mówił w audycji "Więcej świata" Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • Piotr Wawrzyk: zmiana układu sił w PE musi nastąpić (Więcej świata/Jedynka)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock

Wicepremier Włoch i szef prawicowej Ligi Matteo Salvini spotkał się w Warszawie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. - Rozpoczęliśmy wymianę poglądów na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim - powiedział wicepremier Włoch.

- W tej chwili frakcja w Parlamencie Europejskim, w której obecnie jest Liga Matteo Salviniego, to obecnie ponad 30 eurodeputowanych, czyli mało. Według sondaży może ona zdobyć około 70 europosłów i to jest około 10 proc. Wtedy będzie to siła polityczna, z którą w jakiś sposób trzeba będzie się liczyć, zwłaszcza mainstream tzw. chadecko-socjalistyczny - powiedział Piotr Wawrzyk.

- Po wyborach zmieni się układ sił w PE i wydaje się, że partia socjalistyczna ma najmniejsze szanse na utrzymanie swojego dobrego wyniku. Frakcja liberalna też nie będzie tak znacząca jak obecnie. Zmiana układu sił musi nastąpić, co pokazują sondaże. Wydaje się, że nastąpi ona kosztem głównych frakcji na rzecz ugrupowań, które mówią, że UE musi wrócić do swoich korzeni i słuchać obywateli.

W dalszej części audycji dr Marek Szopski poruszył temat konfliktu prezydenta USA Donalda Trumpa z partią Demokratów. - Ten spór wynika z pewnych cech charakterologicznych Trumpa. Fakt, że prawie 800 tys. pracowników federalnych nie otrzymuje pensji nie sprzyja prezydentowi - powiedział ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych), dr Marek Szopski (Instytut Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Adrian Bąk (Polskie Radio)

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 18.11

dn/PAP