Ekspert: tandem Niemiec i Francji się nie odrodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 19:45
- Duet Francji i Niemiec potrafił inspirować UE do zmian i reform. Teraz widzimy, że ze względu na sytuację Niemiec i Francji nie będzie on wiodącą siłą w UE - mówił w Jedynce prof. Andrzej Szeptycki.
Audio
  • Debata narodowa we Francji, umowa UE i Wielkiej Brytanii (Więcej świata/Jedynka)
Emmanuel Macron podczas jednego ze spoktań zaplanowanego w ramach debaty narodowej w Normandii
Emmanuel Macron podczas jednego ze spoktań zaplanowanego w ramach debaty narodowej w NormandiiFoto: PAP/EPA/PHILIPPE WOJAZER

- W Europie odradza się populizm. Zapewne nie będzie tak, jak chce włoski rząd, że będzie nowa jakość w Parlamencie Europejskim, jednak układ sił może być bardziej niestabilny – powiedział prof. Andrzej Szeptycki.

Tandem Francji i Niemiec nie powróci na razie, ze względu na sytuację w obu krajach. We Francji rozwiązaniem ma być debata narodowa, którą w odpowiedzi na protesty zaproponował prezydent Macron i ma dotyczyć czterech głównych tematów: podatków, usług publicznych, budowy ekologicznej gospodarki i demokracji.

Według sondażu 77 procent Francuzów nie wierzy, że debata może rozwiązać problemy kraju.

Ekspert ocenił, że Francuzi od kilkunastu lat są zmęczeni "dysfunkcjonalnym modelem gospodarczym, który nie jest w im w stanie zapewnić, tego, do czego się przyzwyczaili. Po drugie są zmęczeni elitami politycznymi". Posłuchaj całej rozmowy.

W audycji była mowa też o sytuacji w Wielkiej Brytanii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Beata Płomecka (Polskie Radio), Dariusz Rosiak (Polskie Radio), prof. Andrzej Szeptycki (Zakład Integracji Europejskiej z Instytutu Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 18.11

agkm/ag

Czytaj także

Nowy budżet Włoch osią sporu państwa z UE. "Bruksela ma problem z populistyczną otoczką"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 20:05
- Najmniejszy entuzjazm budzi kwestia "przebaczenia" przestępcom podatkowym, którzy na budżet włoski nie łożyli odpowiednich pieniędzy - powiedział dr Piotr Podemski na antenie Jedynki. Italianista mówił o unijno-włoskim sporze wokół nowego budżetu państwa.
rozwiń zwiń