Protesty w Wenezueli. Ekspert: to czynnik wewnętrzny ośmielił opozycję

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 19:38
- Niektórzy w USA twierdzą, że aż tak zdecydowane poparcie przez Donalda Trumpa protestów w Wenezueli i zapowiedź ewentualnych kroków w tej sprawie, mogą być błędem - przyznał w audycji "Więcej świata" Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA. Natomiast Maciej Okraszewski z portalu dzialzagraniczny.pl mówił o wewnętrznym czynniku, który ośmielił tamtejszą opozycję do takich protestów. 
Audio
  • Maciej Okraszewski i Marek Wałkuski o sytuacji w Wenezueli (Więcej świata/Jedynka)
Protesty w Wenezueli
Protesty w WenezueliFoto: PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

11 miesięcy temu Nicolas Maduro, najbardziej zaufany współpracownik zmarłego przywódcy Wenezueli Hugo Chaveza, wygrał wybory prezydenckie. Gwałtowne protesty przeciwko polityce jego rządu rozpoczęły się 12 lutego od demonstracji młodzieży akademickiej i szkolnej w Caracas, rozszerzyły się na inne miasta i przybrały gwałtowny charakter. Demonstranci protestują m.in. przeciwko nadmiernym kosztom polityki socjalnej rządu i wspieraniu przez Wenezuelę słabych gospodarek Kuby i kilku innych zaprzyjaźnionych krajów regionu rządzonych przez lewicę.

O protestach w Wnezueli mówili w audycji "Więcej świata" Maciej Okraszewski z portalu działzagraniczny.pl oraz Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA. - Na 23 stycznia przypadała 61. rocznica obalenia dyktatury w Wenezueli w bardzo podobnych okolicznościach. Również na pewno to, że Donald Trump bardzo jasno wyraża swoje wrogie opinie w stosunku do Nicolasa Maduro, ośmieliło opozycję do protestów. Ale najważniejszym czynnikiem jest ten wewnętrzny - komentował Okraszewski.

O nastrojach w Waszyngtonie mówił natomiast Marek Wałkuski. - Decyzja prezydenta Trumpa o wsparciu przewrotu w Wenezueli budzi kontrowersje. Nikt nie ma wątpliwości, że to, co dzieje się w tym kraju jest nie do zaakceptowania. Natomiast są głosy, że aż tak zdecydowane poparcie i ewentualne kroki w tej sprawie mogą być błędem - przekonywał korespondent Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl), Marek Wałkuski (Polskie Radio)

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 18.13

kad/abi

Czytaj także

Dwa lata Donalda Trumpa. Jak wygląda sojusz Polski z USA za jego rządów?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 19:33
Mija połowa kadencji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. W relacjach polsko-amerykańskich był to okres bliskiej współpracy politycznej oraz zacieśnienia relacji obronnych. W stosunkach dyplomatycznych Warszawy z Waszyngtonem pojawił się także zgrzyt, jakim był spór o ustawę o IPN. 
rozwiń zwiń