Konferencja na temat Bliskiego Wschodu w Polsce. Ekspert: to element polityki USA

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 19:15
- Mamy do czynienia z inicjatywą amerykańską i jest to element polityki USA, ale nie należy utożsamiać udziału Polski w tej inicjatywnie z polityką Stanów Zjednoczonych. Mamy własną politykę wobec USA i regionu - powiedział dr Sławomir Dębski na antenie radiowej Jedynki.
Audio
  • Dr Sławomir Dębski: mamy własną politykę wobec USA i Bliskiego Wschodu (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W połowie lutego Stany Zjednoczone i Polska organizują w Warszawie międzynarodową konferencję na temat Bliskiego Wschodu.

- Na miejscu ambasadora Iranu zwróciłbym uwagę, że do Teheranu wybrał się polski wiceminister spraw zagranicznych, a nie amerykański. Polska stara się tak przedstawiać tę konferencję, żeby nie miała charakteru antyirańskiego - powiedział Sławomir Dębski.

- Mamy duży problem polegający na tym, że do tej pory nie ma żadnego forum, na którym można byłoby się zastanowić, co dalej po wyjściu USA z układu normalizującego z Iranem. Problem polega na tym, że USA wróciły do reżimu sankcyjnego i pojawia się kłopot w relacjach między firmami europejskimi i administracją amerykańską - przyznał dyrektor PISM.

Sławomir Dębski dodał, że "Stany Zjednoczone wycofują się z regionu i publicznie głoszą, że chcą zmniejszyć swój zakres odpowiedzialności za bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie". - Z punktu widzenia naszych interesów Stany Zjednoczone i Europa odgrywają ważniejszą rolę niż Bliski Wschód - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa była również o murze na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem oraz o problemach w Wenezueli.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Sławomir Dębski (dyrektor PISM), Marek Wałkuski (Polskie Radio), dr Lech Miodek (były dyplomata)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 18.13

dn/ag

Czytaj także

Organizacja szczytu bliskowschodniego przez Polskę. Ekspert: to dla nas ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 15:50
- Organizacja konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu w Warszawie jest dla Polski bardzo ryzykowna. Pogorszy nasze relacje z Iranem, z którym w przyszłości moglibyśmy nawiązać silniejszą współpracę np. w sektorach naftowym czy gazowym – mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń