George Friedman: Unia Europejska musi się zmienić, by dobrze działać

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 19:22
- UE musi się zmienić, musi wziąć pod uwagę problemy i wątpliwości Europejczyków - przekonywał amerykański politolog George Friedman w rozmowie z radiową Jedynką.
Audio
  • Politolog George Friedman o stanie UE i pozycji USA w świecie (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Europarliament Audiovisual Service

George Friedman, szef ośrodka "Geopolitical Futures", zauważył, że dzisiejsza UE jest zupełnie inna niż 10 lat temu. Stąd - według niego - należy doprowadzić do nowego konsensusu w Europie. Dodał, że narastają siły sceptyczne wobec UE. Jak stwierdził, w efekcie UE będzie musiała się zmienić, pogodzić różne siły, a to co powstanie, będzie inną Unią Europejską niż ta, którą dziś obserwujemy

Według politologa, może pojawić się wyzwanie politycznej niestabilności, wynikającej z konfrontacji różnych stanowisk. Ocenił, że unijny establishment nie poświęca wcale uwagi tym, którzy są wściekli z powodów tożsamościowych bądź ekonomicznych.

Friedman mówił również o sporze między Wielką Brytanią i Brukselą w kwestii umowy brexitowej oraz o wojnie handlowej między USA i Chinami. Politolog zapewniał też, że USA nie wycofują się z roli globalnego lidera. - Ameryka uznaje, że świat się zmienia i musimy na to reagować - oznajmił.

Więcej na ten temat w nagraniu Jedynki. Mowa była również o siódmej rocznicy utworzenia Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: George Friedman, szef ośrodka ”Geopolitical Futures”, Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie

Data emisji: 1.02.2019

Godzina emisji: 18:15

agkm/ag

Czytaj także

Mike Pence w Polsce. Były ambasador USA: Polska ma ważną rolę do odegrania

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 23:59
- Przed Polską, jako sojusznikiem USA i członkiem UE, są ważne zadania. Może wpłynąć pozytywnie na politykę USA w kwestii UE i Ukrainy. To bardzo ważne, gdyż w obliczu wyzwań Zachód musi się zjednoczyć – mówił portalowi PolskieRadio24.pl były ambasador w Polsce Daniel Fried, komentując wizytę wiceprezydenta USA z okazji konferencji bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA: rozmowy o bazie USA to sukces Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 17:19
- Polsce udaje się prowadzić rozmowy o zwiększonej obecności wojskowej w czasie, gdy USA wycofują oddziały m.in. z Syrii – zauważył były ambasador USA w Polsce Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i Francja o wizji Europy. "W UE trzeba zarządzać różnorodnością, by każdy czuł się komfortowo"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 20:25
Przed Europą stoją wyzwania, które nie  znają granic;  klimatyczne, migracyjne, dostosowanie do rewolucji cyfrowej, obronność, bezpieczeństwo. Odpowiedzi na nie powinny być wypracowane przez państwa UE – mówiła minister ds. europejskich Natalie Loiseau na polsko-francuskiej debacie o przyszłości Unii Europejskiej. Wiceminister Konrad Szymański mówił o potrzebie zarządzania różnorodnością w UE i o tym, że trzeba przywrócić społeczeństwu poczucie kontroli nad decyzjami zapadającymi w Unii Europejskie.
rozwiń zwiń