Konferencja bliskowschodnia. "My dajemy scenę a aktorzy przyjeżdżają"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 19:35
- Jeżeli spojrzymy z polskiej strony to my dajemy scenę a aktorzy przyjeżdżają - mówił o konferencji bliskowschodniej na antenie radiowej Jedynki Michał Żakowski (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia). 
Audio
  • Michał Żakowski zaznaczył, że w Izraelu trwa kampania wyborcza i słowa premiera Netanjahu trzeba rozumieć w tym kontekście (Jedynka/Więcej świata)
Panorama Teheranu
Panorama TeheranuFoto: Shutterstock

13-14 lutego w Warszawie odbędzie się międzynarodowe spotkanie ministrów poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził w mieście stopień alarmowy ALFA oraz BRAVO-CRP. Przywrócono też kontrolę graniczną.

Do stolicy naszego kraju przyjadą m.in. amerykański wiceprezydent Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo. Skłania to do rozważenia kwestii stosunków Polski i Stanów Zjednoczonych - jednego z najważniejszych polskich sojuszników.

- Jeżeli spojrzymy z polskiej strony to my dajemy scenę a aktorzy przyjeżdżają. Przyjeżdżają Amerykanie, przyjeżdżają Saudowie, Izraelczycy w osobie premiera Benjamina Netanjahu, który przyjeżdża przed wyborami. To też jest bardzo ważne, dlatego warto też słuchać jego wypowiedzi i je analizować w kontekście tego, co go czeka w ciągu najbliższych dwóch miesięcy a mianowicie bardzo ciężka walka w swoim kraju - podkreślił Michał Żakowski. - Na to co mówił wczoraj Netanjahu, że trzeba Iran powstrzymywać i nie pozwolić rozprzestrzeniać swojej siły na Bliskim Wschodzie, musimy spojrzeć  z perspektywy własnego podwórka - dodał.

- Przyjedzie Mike Pence, wiceprezydent, ale co ważne, będą też doradcy, zięć Trumpa, Jared Kushner, którego plan pokojowy dla Palestyny Donald Trump nazwał "dealem stulecia" - zaznaczył dziennikarz Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawiano również o kolejnych protestach "Żółtych kamizelek" we Francji oraz o zakupie wyrzutni rakietowych "Homar" przez Polskę.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Dr Marcin Darmas (Uniwersytet Warszawski), Michał Żakowski (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia)

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 18.14

dcz/