X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Agnieszka Bryc: wypowiedzi Benjamina Netanjahu mają związek z wyborami

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 19:49
- Wszystko, co mówi premier Izraela Benjamin Netanjahu ma związek z wyborami parlamentarnymi, które w tym kraju odbędą się w kwietniu – powiedziała w audycji "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odnosząc się do niedawnych słów izraelskiego polityka, które spowodowały kryzys w relacjach Polski i Izraela.
Audio
  • Relacje polsko-izraelskie w kontekście ostatnich wypowiedzi Benjamina Netanjahu i Israela Katza oraz wyborów parlamentarnych w Izraelu, a także opuszczenie szeregów Partii Pracy przez 7 posłów w związku z Brexitem (Więcej świata/Jedynka)
Benjamin Netanjahu
Benjamin NetanjahuFoto: PAP/EPA/Sebastian Scheiner / POOL

W czwartek dziennik "Jerusalem Post" poinformował, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, iż Polacy kolaborowali z nazistami przy Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz kancelaria premiera Izraela. Jednak odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu Israel Katz, p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych, stwierdził, że "nasz premier wyraził się jasno".

- Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - przyp. red.), któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych - powiedział Izrael Katz.

W efekcie jeszcze w niedzielę premier Mateusz Morawiecki odwołał swój udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie, a w poniedziałek podjął decyzję o nie wysyłaniu tam Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych. Także w poniedziałek czeski premier Andrej Babisz w związku z tym oznajmił, że szczyt V4 nie odbędzie się. W zamian Benjamin Netanjahu we wtorek spotkał się osobno z każdym z szefów rządów Czech, Słowacji i Węgier.

Arie Golan, izraelski dziennikarz radiowy powiedział w radiowej Jedynce, że jest mu bardzo mi smutno z tego powodu, bo stosunki między Izraelem a Polską są bardzo dobre. - Wszyscy znają historię i wiedzą, że byli szlachetni Polacy, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, ale że byli też tacy, którzy ich szantażowali i mordowali. Tyle tylko, że tak było przecież w całej Europie. Dlatego szkoda, że nikt z Polski nie przyjechał do nas na zaplanowany szczyt - powiedział Arie Golan.

Jego zdaniem wina leży po stronie "Jerusalem Post", który źle przetłumaczył na język angielski wypowiedź izraelskiego premiera. - Przecież w czasie wojny Polska nie istniała, dlatego nie mogła, jak było w wypowiedzi przytoczonej przez gazetę, pomagać Niemcom mordować Żydów - podkreślił. Dodał, że nie wie, czy Benjamin Netanjahu wykorzystuje Holokaust jako narzędzie polityczne przed wyborami parlamentarnymi, które w Izraelu zaplanowano na 9 kwietnia.

- Wszystko, co mówi premier Benjamin Netanjahu, ma bezpośredni albo pośredni związek z wyborami - stwierdziła jednak dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Szef rządu Izraela jest zwierzęciem politycznym w tym sensie, że bardzo dobrze czuje kwestie wizerunkowe i świetnie zarządza swoim własnym obrazem. Dobrze czuje swoje grupy docelowe, a przed wyborami mogliśmy się spodziewać, że pojawią się odniesienia do trudnych wątków w relacjach z Polską. Zresztą Polska i Izrael są państwami bardzo podobnymi pod względem życia politycznego, emocji politycznych, a także kompleksów politycznych. Pewnymi hasłami oraz stereotypami tam po prostu się rozgrywa - powiedziała dr Agnieszka Bryc.

W audycji była również mowa o tym, czy brexit doprowadzi do rozpadu Partii Pracy, a to w kontekście opuszczenia szeregów Laburzystów przez 7 posłów.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Arie Golan (izraelski dziennikarz radiowy), dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 18.13

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o polsko-izraelskim konflikcie: to ma kontekst polityczny

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 14:05
- Konferencja (bliskowschodnia - red.) była dosyć nieklarowna, jeśli chodzi o wnioski, które z niej wypływają. Postanowiono wyciszyć rolę tej konferencji i skierowano uwagę na inne rzeczy, które by potrafiły swoją mocą przykryć to wydarzenie – mówił o konflikcie dyplomatycznym między Polską a Izraelem prof. Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Haszczyński: Izraelczycy są niechętni wobec Polski, politycy to wykorzystują

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 12:57
- Ten kryzys pokazał, że nastawienie znacznej części społeczeństwa izraelskiego do Polski jest bardzo niechętne, antypolonizm jest bardzo głęboki. Skoro w kampanii wyborczej politycy to wykorzystują, znaczy, że wiedzą, że w ten sposób coś uzyskają - powiedział na antenie Jedynki Jerzy Haszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie: trzeba ratować wizerunek Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 18:53
Ostatnie wypowiedzi izraelskich polityków nie były przypadkowe i - zdaniem uczestników debaty w Jedynce - są odzwierciedleniem antypolskich nastrojów wśród izraelskich obywateli. Ich zdaniem, izraelskie władze z premedytacją sączą młodzieży nieprawdę lub niecałą prawdę o polsko-żydowskich związkach. Jak to zmienić?
rozwiń zwiń