X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stosunki polsko-litewskie. Będzie już tylko lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 19:07
 - Faktem jest, że ostatnie kilka lat, data graniczna jest oczywista, wybory parlamentarne na Litwie i zasadnicza zmiana koalicji rządzącej, w gruncie rzeczy nowe siły, z nowym pomysłem na polską politykę, te relacje się poprawiły - mówił na antenie radiowej Jedynki Jarosław Guzy, szef działu zagranicznego PAP. 
Audio
  • Według Jarosława Guzego relacje Polski i Litwy w ostatnich latach się poprawiły (Jedynka/Więcej świata)
Prezydenci Litwy i Polski: Dalia Grybauskaite i Andrzej Duda
Prezydenci Litwy i Polski: Dalia Grybauskaite i Andrzej DudaFoto: PAP/EPA/MARCIN OBARA

W czwartek prezydenci Litwy i Polski przyjęli wspólną deklarację w sprawie wzmocnienia polsko-litewskiego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa. 

Ponadto w obecności prezydentów Polski i Litwy ministrowie obrony Polski - Mariusz Błaszczak i Litwy - Raimundas Karoblis podpisali porozumienie o ustanowieniu bezpiecznej łączności do wymiany informacji radiolokacyjnych oraz list intencyjny w sprawie afiliacji litewskiej brygady zmechanizowanej Geležinis Vilkas (Żelazny Wilk) i polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej w czasie pokoju do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. 

Jarosław Guzy zaznaczył, że przez lata stosunki polsko-litewskie budziły rozczarowanie. - W stosunkach polsko-litewskich brakowało współpracy, rozwiązywania wspólnych problemów, i w gruncie rzeczy, począwszy od dawniejszych czasów kiedy robiono sobie wielkie nadzieje na współpracę polsko-litewską, następne lata były latami rozczarowań i takiego rozluźniania relacji - stwierdził. - Promyk nadziei pojawił się gdy zaistniały potrzeby dotyczące powiązań energetycznych Litwy, współpraca w dziedzinie energetyki, ale pamiętajmy też jaki problem miał np. Orlen ze swoją inwestycją na Litwie - dodał.

Ekspert stwierdził, że zmiana w relacjach Polski i Litwy nadeszła po wyborach parlamentarnych u naszych sąsiadów. - Faktem jest, że ostatnie kilka lat, data graniczna jest oczywista, wybory parlamentarne na Litwie i zasadnicza zmiana koalicji rządzącej, w gruncie rzeczy nowe siły, z nowym pomysłem na polską politykę, te relacje się poprawiły. To było charakterystyczne, że przywódcy tych ugrupowań, które przejęły władzę, kontaktowali się z polskim rządem, polskimi politykami jeszcze przed finałem tych wyborów - podkreślił Guzy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o sytuacji politycznej w Niemczech.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (szef działu zagranicznego PAP), Adrian Bąk (Polskie Radio), Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo")

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 18.16

dcz/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministrowie obrony Polski i Litwy podpisali dokumenty ws. współpracy wojskowej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 17:10
Ministrowie obrony Polski i Litwy Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis podpisali w czwartek porozumienie o ustanowieniu bezpiecznej łączności do wymiany informacji radiolokacyjnych oraz dokumenty związane z dowództwem Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu. 
rozwiń zwiń