"Trump zaliczył taktyczną porażkę". Echa szczytu USA-Korea Północna

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 19:32
- Wiele wskazuje na to, że te rozmowy będą miały kontynuację, bo obaj przywódcy zorientowali się, że nie da się ugrać wszystkiego - mówił o szczycie Trump-Un Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"). 
Audio
  • Komentatorzy podkreślają, że spotkanie prezydenta USA i przywódcy Korei zakończyło się fiaskiem (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump i Kim Dzong Un w Hanoi
Donald Trump i Kim Dzong Un w HanoiFoto: PAP/EPA/KCNA

Amerykańskie media oceniają, że fiasko szczytu przywódców USA i Korei Północnej stawia pod znakiem zapytania dalsze negocjacje między tymi krajami. Spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem w Hanoi zakończyło się wcześniej niż planowano, gdy Koreańczycy zażądali całkowitego zniesienia sankcji.

Jerzy Haszczyński stwierdził, że Donald Trump "zaliczył taktyczną porażkę". - Trump dzisiaj wraca do Waszyngtonu bez porozumienia, czyli zaliczył taką taktyczną porażkę. Nie może powiedzieć swoim wyborcom "może mnie tam o coś oskarżają w Ameryce, ale ja przynajmniej na wielkiej geopolitycznej szachownicy coś załatwiam" - stwierdził Jerzy Haszczyński. - Ale to jest na dzisiaj, bo wiele wskazuje na to, że te rozmowy będą miały kontynuację, gdyż obaj przywódcy zorientowali się, że nie da się ugrać wszystkiego. Ani się nie da całkowicie pozbawić Kima atomu i rakiet, ani nie da się od razu znieść wszystkich sankcji - dodał.

Jakub Miernik ("Wprost") uważa, że nie było tak źle. - Rzeczywiście wyglądało to na porażkę, ale też pamiętajmy, że entuzjazm prezydenta Trumpa do tego spotkania, od momentu kiedy je ogłosił stopniowo wygasał i już przed samym spotkaniem mówił, żeby się tutaj nie ekscytować - zauważył dziennikarz. - Trump mówił, żeby się nie spieszyć, bo jemu zależy na dobrym porozumieniu, a nie na szybkim porozumieniu. Gdyby przystał na warunki Kim Dzong Una, to by była dopiero porażka - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać również rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Jakub Miernik ("Wprost"), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Pawło Klimkin (szef MSZ Ukrainy)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 18.15

dcz/ag

Czytaj także

Spotkanie Trump-Kim Dzong Un. Ekspert: ważne jest zbudowanie zaufania

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 18:49
- W relacjach między USA a Koreą Północną ważne jest zbudowanie zaufania. Być może dobrym przyczynkiem do tego byłaby deklaracja o zakończeniu wojny koreańskiej. Ona mogłaby być wstępem do przyszłego traktatu pokojowego - mówił Oskar Pietrewicz, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.w
rozwiń zwiń