X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybory na Ukrainie. "Mieszkańcy są tam głęboko rozczarowani klasą polityczną"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 18:57
- Na Ukrainie są duże aspiracje dotyczące transformacji państwa, ale układ oligarchiczno-biurokratyczny jest tam bardzo silny. W efekcie powoduje to rozczarowania społeczne i wybuchy kolejnych rewolucji - powiedział na antenie Jedynki w audycji "Więcej świata" dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, odnosząc się do zbliżających się tam wyborów prezydenckich.
Audio
  • Wybory prezydenckie na Ukrainie, protesty w Algierii i katastrofa samolotu etiopskich linii lotniczych (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andreas Wolochow/shutterstock.com

Wybory najważniejszej osoby w ukraińskim państwie odbędą się 31 marca. O prezydenturę ubiega się rekordowa liczba 39. kandydatów. W sondażach nie prowadzi obecna głowa państwa Petro Poroszenko, któremu te dają trzecie miejsce, a Wołodymyr Zełeński, satyryk i aktor. Drugą lokatę zajmuje Julia Tymoszenko, była premier.

- Lideruje showman, który nigdy nie był politykiem, ale który grał polityków. To paradoks, ale to właśnie on w najpopularniejszym u naszych wschodnich sąsiadów serialu ["Sługa narodu" – przyp. red.] wciela się w rolę prezydenta Ukrainy – przypomniał dr Adam Eberhardt.

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie zaznaczył, że tak wysokie poparcie jego kandydatury jest efektem "głębokiego rozczarowania Ukraińców klasą polityczną". – To odpowiedź na zmęczenie nie tylko ostatnimi pięcioma latami, które minęły od rewolucji godności, ale również trzydziestoma latami transformacji w ich ocenie nieudanej, nieefektywnej. To też poszukiwanie nowych twarzy nieco w myśl tego, że jeżeli nie może być lepiej, to niech będzie co najmniej weselej – stwierdził gość audycji.

Dr Adam Eberhardt zauważył jednak, że o ile Ukraińcy chcą, by ich krajem przestali rządzić oligarchowie, o tyle Zełeński nie jest wcale idealnym w tym względzie pretendentem. – On dzisiaj właściwie nie wychodzi z telewizji 1+1, która należy do Ihora Kołomojskiego. Jest z nim powiązany biznesowo. A trzeba przypomnieć, że Kołomojski, to jeden z ważniejszych za naszą wschodnią granicą oligarchów, który pięć lat temu wyraźnie opowiedział się po stronie państwa ukraińskiego, choć pochodzi z dzisiejszego Dniepra, dawnego Dniepropietrowska, gdzie tradycyjnie silne były tendencje prorosyjskie. Tyle tylko, że nad tym patriotycznym uniesieniem górę wzięła wyraźna kalkulacja związana z jego biznesem. Kołomojski ze swojego banku, największego na Ukrainie, wyprowadził wielkie pieniądze, aby potem ten bank został znacjonalizowany przez państwo kosztem 4 mld dolarów – przypomniał dyrektor OSW.

- Na Ukrainie są zatem duże aspiracje dotyczące transformacji państwa, ale układ oligarchiczno-biurokratyczny jest tam bardzo silny. W efekcie to powoduje rozczarowania społeczne i wybuchy kolejnych rewolucji – zaznaczył dr Adam Eberhardt.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o protestach w Algierii przeciwko kandydowaniu na kolejną prezydencką kadencję 82-letniego, bardzo schorowanego Abdelaziza Butefliki oraz katastrofie etiopskiego samolotu, do której doszło krótko po starcie z lotniska w Addis Abebie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście:  dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie) dr Katarzyna Górak-Sosnowska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Adrian Bąk (Polskie Radio), 

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 17.22

bb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak