X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: brexit jest niemal przesądzony, nie wiemy tylko jaki

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 19:00
- Do brexitu zamierza doprowadzić rząd Theresy May. A nawet jeśli będą przyspieszone wybory i wygra je opozycja – to także lider Partii Pracy Jeremy Corbyn nie jest entuzjastą UE. Ktokolwiek będzie rządził, raczej będziemy mieli do czynienia z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, pytanie w jakiej wersji – mówił dr Krzyszof Winkler w audycji ”Więcej świata” w Jedynce.
Audio
  • Wielka Brytania przed brexitem, w Rosji spadek zaufania do Władimira Putina(Więcej świata/Jedynka)
Debata w Izbie Gmin 12 marca
Debata w Izbie Gmin 12 marcaFoto: PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT / HANDOUT MANDATORY

W Wielkiej Brytanii, w obliczu braku wyjścia brexitowego impasu, możliwe są nowe wybory - nie można wykluczyć, że znajdzie się większość, która je przegłosuje – ocenił dr Krzyszof Winkler (Grupa Badawcza Britannia na Uniwersytecie Warszawskim) w audycji „Więcej świata”.

Obecnie, jak stwierdził, według ustawy z 2011 roku potrzebna jest zgoda 2/3 posłów z Izby Gmin. Można sobie jednak wyobrazić sytuację, że posłowie sfrustrowani brakiem rozwiązania kryzysu, mogą zdecydować się na wybory. Wówczas nowym premierem będzie inny konserwatysta, albo Jeremy Corbyn.

- Jeremy Corbyn, jako socjalista starej daty, patrzy z pewną podejrzliwością na UE. Jego minimalne zaangażowanie w kampanię przed referendum w 2014 roku nie było przypadkowe – dodał gość Jedynki. Zaznaczył, że Corbyn nie ma serca, by optować na drugim referendum, czego domaga się część posłów Partii Pracy

- Corbyn ma jednak wizję brexitu w stylu norweskim – to nowa unia celna, bliska współpraca z Unią Europejską – dodał.

Impas polityczny

Dlaczego sytuacja jest tak trudna? Zdaniem ekseprta, obie strony, zarówno konserwatyści jak i partia pracy, nie doceniły głębokości podziałów brytyjskiego społeczeństwa, dotyczących integracji europejskiej i uczestnictwa Wielkiej Brytanii w tym procesie.

Nie doceniono także, że w obu partiach są silne obozy i za, i przeciw uczestnictwu w integracji UE. Bo i w Partii Pracy jest znacząca grupa posłów, którzy opowiadają się za brexitem, również bez umowy.  

Co oznacza twardy brexit?

- W przypadku brexitu bez umowy, zostaną wdrożone zasady światowej organizacji handlu między Wielką Brytanią a UE i Wielką Brytanią i resztą świata – mówił Krzysztof Winkler. Jakie to jednak będzie miało skutki ekonomiczne – zdaniem eksperta trudno powiedzieć.  - Przed referendum ówczesny kanclerz skarbu George Osborne przewidywał załamanie gospodarcze na wyspach, jeśli Brytyjczycy zagłosują za wyjściem UE. Nic takiego nie miało miejsca. Spowolnienie pojawiło się dopiero na końcu zeszłego roku i na początku tego, ale ono jest skorelowane ze zwolnieniem w gospodarce chińskiej czy w UE. Nie jest to nic nadzwyczajnego, co zostałoby wywołane samym brexitem, a konsekwencja sytuacji na rynkach światowych – dodał.

Wiele zależy od relacji UE i Wielkiej Brytanii w przyszłości, jak zostaną ułożone. Przedsiębiorcy będą naciskać, by przepływy finansowe zostały zachowane – mówił.

Obecnie jednak Wielka Brytania to piąta gospodarka świata – dodał. Ocenia, że wszyscy, w tym m.in. Niemcy, zapewne będą chcieli uniknąć wstrząsów, ze względu na powiązania gospodarcze.

Problem Irlandii

Pojawiają się zarzuty, że unijni urzędnicy nie pomagają.

 - Unia Europejska nie pomaga, bo w połowie stycznia pojawił się problem backstopu – na granicy Irlandii Płn. z Irlandią, plan awaryjny, który ma zapewnić brak kontroli na granicy – mówił gość Jedynki.

Ekspert pytany o możliwość odwołania brexitu, ocenił, że postawy społeczeństwa wobec UE są ugruntowane są od lat – przesunięcia w badaniach są w granicach 2-3 procent. Jego zdaniem drugie referendum mogłoby mieć inne wyniki, ale niekoniecznie.

Więcej w programie.

***

W audycji była mowa również o ładunkach wybuchowych, podłożonych w Londynie i w Glasgow. Grupa przedstawiająca się jako Nowa IRA (Nowa Irlandzka Armia Republikańska (IRA) wzięła odpowiedzialność za niewielkie ładunki wybuchowe znalezione w Londynie i Glasgow. Poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym ze strony północnoirlandzkich grup utrzymuje się na czwartym (bardzo poważnym) poziomie w pięciostopniowej skali dla Irlandii Północnej i trzecim (znaczącym) dla reszty Zjednoczonego Królestwa. O tym, czy możliwy jest powrót do dramatycznej przeszłości – w felietonie Adriana Bąka.

W nagraniu również o serii socjalnych obietnic, złożonych przez Władimira Putina w orędziu do Zgromadzenia Federalnego i o notowaniach Władimira Putina i polityce Kremla.


Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza Britannia na Uniwersytecie Warszawskim), dr Marek Menikszak (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 17.22

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak