X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: KE będzie mogła zablokować przesył gazu przez NS2

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 19:40
Sukcesem dyrektywy gazowej jest to, że krytycy, tacy jak Polska, zyskują narzędzia prawne, by reagować na to, co dzieje się z gazociągiem Nord Stream 2 – mówił w Jedynce Wojciech Jakóbik (Biznes Alert).
Audio
  • Atak w Utrechcie, 5. rocznica aneksji Krymu, dyrektywa gazowa a Nord Stream 2 (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Leonid Eremeychuk / Shutterstock.com

Komisja przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego poparła nowelizację dyrektywy gazowej. Projekt trafi teraz pod głosowanie plenarne w PE, zaplanowano je na 4 kwietnia. Choć nic nie jest wykluczone, komentatorzy oceniają, że dyrektywa powinna zostać przyjęta przez europarlament.

- Do tej pory Nord Stream 2 był chroniony przed mechanizmami wspólnotowymi na przykład przez Niemców, którzy woleli działać bilateralnie. Teraz KE będzie patrzyła, jak prawo europejskie będzie implementowane – mówił Wojciech Jakóbik (Biznes Alert), pytany o wpływ dyrektywy na gazpromowski gazociąg, prowadzony przez Morze Bałtyckie, z ominięciem Polski, Ukrainy, Białorusi.

Dyrektywa gazowa, jak mówił gość Jedynki, nie miała jako celu zatrzymania Nord Streamu 2, rtlko usunięcie luki prawnej, którą ten projekt doskonale wykorzystywał, ale w efekcie może mieć wpływ opóźniający na ten projekt– dodał.

Polacy, Litwini, inni krytycy tego projektu, liczyli, że dyrektywa wsadzi kij w szprychy projektu Nord Stream 2. Tak może być. Propozycja rewizji zakłada, że projekt zostanie podporządkowany prawu, jednak diabeł tkwi w szczegółach, jak się to odbędzie, kto będzie o czym decydował – dodał Wojciech Jakóbik.   

- Do tej pory ten temat był chroniony przed mechanizmami wspólnotowymi na przykład przez Niemców, którzy woleli działać bilateralnie. Teraz KE będzie patrzyła, jak prawo europejskie będzie implementowane – mówił.

Komisja Europejska, jak ocenił, będzie teraz trzymała rękę na pulsie, będzie mogła zablokować realizację dostaw przez NS2, jeśli nie będzie dostosowany do prawa europejskiego w sposób właściwy. I to KE będzie oceniać, czy projekt jest dostosowany do prawa europejskiego, by nie szkodzić interesom europejskim.

Że im nie pomaga, już w KE dawno stwierdzono – NS2 nie działa na rzecz dywersyfikacji, nie przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa, ale wzmocni pozycję Rosji, która bez NS2 by spadła – mówił dziennikarz.

Więcej w nagraniu.

***

W audycji była mowa również o ataku w Utrechcie oraz o rocznicy aneksji Krymu - o tym, że opozycja demokratyczna uznaje działania Rosji na Ukrainie za kryminalną wojnę.


Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Sławomir Magala, Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, Wojciech Jakóbik (Biznes Alert), Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 17.27

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Buzek: powstanie Nord Streamu II nie jest przesądzone. Gazprom zrezygnował z South Streamu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 06:30
W komisji PE udało się zmienić postawę wielu państw, które były przeciw naszemu planowi, przekonać je do dyrektywy gazowej. A liczyły, że obalą projekt – o tym mówił były premier, były przewodniczący PE, Jerzy Buzek. Teraz, gdy jest już mandat PE do rozmów o prawie gazowym – do prac trzeba zachęcić rządy UE. Łatwo nie będzie – tutaj olbrzymia jest rola polskiego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. attaché wojskowy w Warszawie: USA powinny wprowadzić sankcje na Nord Stream 2, po kryzysie azowskim wzrosły na to szanse

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 17:07
- Po kryzysie wokół Morza Azowskiego Zachód powinien jasno nakreślić Rosji czerwone linie. Jak najszybciej trzeba dozbroić Ukrainę w pociski przeciwokrętowe, zaawansowane drony, statki patrolowe, potrzebne są patrole okrętów USA i  NATO oraz ćwiczenia NATO i partnerów w regionie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ray Wojcik, pułkownik armii USA, szef Ośrodka Europejskich Analiz Politycznych (CEPA) i były attaché wojskowy w ambasadzie USA w Warszawie. Wspomniał o tym, że budowa Nord Stream 2 stwarza także zagrożenie militarne. Ostrzegła, że Rosja niepowstrzymywana może posunąć się do zdobycia Odessy i korytarza lądowego do Krymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce: Niemcy powinny zrezygnować z Nord Streamu po kryzysie azowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 23:00
 - Nord Stream 2 uważam za błąd. Przeciw temu gazociągowi występują zgodnie i Barack Obama, i Donald Trump – mówił były ambasador USA w Polsce Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektywa to koniec eldorado Gazpromu. Były szef PE: Nord Stream 2 nigdy nie powinien powstać, to nie koniec gry

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 17:45
- Dyrektywa gazowa kończy eldorado monopolistów gazu. Ostrze monopolu jest mocno stępione – mówił portalowi PolskieRadio24.pl Jerzy Buzek, poseł sprawozdawca PE ds. tego projektu. Dodał, że zasadność budowy Nord Streamu 2 zmniejsza się po wprowadzeniu w życie dyrektywy. Jeśli zostanie uchwalona - daje solidne narzędzia do dalszych działań. Niezależnie od tego, Parlament Europejski będzie wciąż starał się o to, by Nord Stream 2 ostatecznie nie został zbudowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski: mam obawy w sprawie zmian przepisów dotyczących Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 19:23
Europosłowie z komisji przemysłu i energii poparli zmiany w przepisach, które mają utrudnić powstanie Nord Stream 2. Polska i większość krajów naszego regionu uważa, że rurociąg jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Dzisiejsza decyzja europosłów przybliża wejście w życie znowelizowanej dyrektywy gazowej.
rozwiń zwiń