Ekspert: walka o 5G jest ważnym elementem rywalizacji USA i Chin

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 17:30
- Chiny tworzą w Azji system wymiarny gospodarczej coraz bardziej niezależny od rynku USA. Chińczycy chcieliby, żeby Europa była przedłużeniem tego rynku - mówił w Jedynce Jacek Bartosiak.
Audio
  • Rywalizacja Chin i Stanów Zjednoczonych, relacje USA i Brazylii, sytuacja w Kazachstanie (Więcej świata/Jedynka)
Xi Jinping
Xi Jinping Foto: PAP/EPA/ANDREA VERDELLI / POOL

Prezydent Chin Xi Jinping odwiedzi w dniach 21-26 marca Włochy, Monako i Francję. W komentarzach zwraca się uwagę na kwestię przystąpienia Włoch do Inicjatywy Pasa i Szlaku, ale także na to, że w ostatnim czasie w Europie toczyło się wiele dyskusji w sprawie zagrożenia ze strony Chin i chińskich technologii. 

Czy Chiny tracą ostatnio w rywalizacji z USA? Jacek Bartosiak, geopolityk, stwierdził, że jeśli strony się porozumieją w bieżących sporach, każdy ogłosi zwycięstwo, a rzeczywisty wynik poznamy w dłuższej perspektywie.

- Jeśli spojrzeć filozoficznie, na świecie toczy się walka o to, kto kontroluje globalne mechanizmy wykluczania i poszerzania możliwości. Chiny chcą się stać tego rdzeniem systemu - Amerykanie nie chcą do tego dopuścić. - Walka o 5G jest tego bardzo ważnym elementem - ocenił gość Grzegorza Ślubowskiego. 5G zmieni świat, w którym żyjemy - dodał. 

Więcej o relacjach Chin i USA oraz działaniach Pekinu w Azji i w Europie w nagraniu rozmowy.

W audycji była też mowa o sytuacji w Kazachstanie oraz relacjach Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Materiał reporterski: Adrian Bąk, Polskie Radio

Goście: Jacek Bartosiak (geopolityk), Aleksandra Jarosiewicz (Fundacja Solidarności Międzynarodowej)

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 17.27

Jedynka/PAP/agkm/ag

Czytaj także

Sprawa Huawei. "WSJ": USA i Polska badają jakie kontakty nawiązała ChRL

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 11:09
- Władze Polski i USA badają kontakty, jakie ChRL nawiązała w Polsce, "strategicznie ważnym kraju na wschodniej flance NATO" - pisze "Wall Street Journal" po niedawnym aresztowaniu pod zarzutem szpiegostwa jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei i byłego oficera ABW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Friedman: Unia Europejska musi się zmienić, by dobrze działać

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 19:22
- UE musi się zmienić, musi wziąć pod uwagę problemy i wątpliwości Europejczyków - przekonywał amerykański politolog George Friedman w rozmowie z radiową Jedynką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bohdan Szklarski: Demokraci chcą prześwietlić Donalda Trumpa i jego finanse

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:00
- Chodzi o to, by dopaść Donalda Trumpa i osłabić jego szanse na reelekcje w wyborach w 2020 r. - tak prof. Bohdan Szklarski z Uniwersytetu Warszawskiego w audycji "Więcej świata" ocenił to, dlaczego komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów, w której zasiadają Demokraci, wszczęła śledztwo wobec głowy amerykańskiego państwa.  
rozwiń zwiń