Publicystka: UE próbuje przymusić Londyn do przyjęcia umowy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:39
Unijni przywódcy zgadzają się na opóźnienie brexitu do 22 maja pod warunkiem, że umowa brexitowa zostanie przyjęta w przyszłym tygodniu w brytyjskim parlamencie - brzmi projekt wniosków przygotowanych na szczyt, ujawnionych przez unijnych dyplomatów. O scenariuszach brexitowych dyskutowali w Jedynce publicyści Aleksandra Rybińska i Dariusz Rosiak.
Audio
Bruksela: protestujący przeciwko brexitowi
Bruksela: protestujący przeciwko brexitowiFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poprosiła Brukselę o przedłużenie terminu brexitu do końca czerwca.

Aleksandra Rybińska, dziennikarka WPolsce.pl, tygodnik "Sieci", powiedziała, że Unia Europejska chce skłonić premier Wielkiej Brytanii, by ona z kolei przekonała parlament do przyjęcia wynegocjowanej wcześniej umowy. To jednak okazało się niemożliwe, nie chce go bowiem ani strona opowiadająca się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, ani ci, którzy są za brexitem.

Dariusz Rosiak, dziennikarz Polskiego Radia, oświadczył, że to premier brytyjska umieściła w umowie tzw. bezpiecznik irlandzki, który obecnie jest kością niezgody i powoduje, że nie można przyjąć tej umowy. - System polityczny nie jest w stanie wprowadzić w życie decyzji podjętej w referendum (...). Kraj jest podzielony na połowę, natomiast wśród posłów zdecydowana jest większość tych, którzy woleliby zostać w UE - ocenił. Jak mówił, obecnie partii konserwatystów grozi rozpad.

Więcej w nagraniu audycji.

W programie mowa była również o ogrodach z różnych miejsc świata.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący:  Michał Żakowski

Goście: Beata Płomecka (Polskie Radio), Aleksandra Rybińska (WPolsce.pl, tygodnik "Sieci"), Dariusz Rosiak, (Polskie Radio)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 17.30

IAR/Jedynka/agkm/ag

Czytaj także

Premier Theresa May: konieczne jest przełożenie terminu brexitu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 15:30
- Konieczne jest przełożenie terminu brexitu, by parlament mógł zaakceptować umowę dotyczącą wyjścia - tak mówiła w Brukseli premier Theresa May, przed rozpoczęciem unijnego szczytu. Brexit jest pierwszym i najważniejszym tematem pierwszego dnia Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: warto dać Wielkiej Brytanii szansę i przełożyć brexit o kilka miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 15:49
- Warto dać Wielkiej Brytanii szansę i przełożyć termin brexitu o dwa, trzy miesiące - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem unijnego szczytu w Brukseli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PE: przedłużenie brexitu tak, ale do 18 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:53
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego uważa, że brexit może być przesunięty, ale tylko do 18 kwietnia. Antonio Tajani mówił o tym w Brukseli, na marginesie unijnego szczytu, na którym wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty jest jednym z głównych tematów. Tymczasem premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się do UE z prośbą o opóźnienie brexitu do 30 czerwca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: Theresa May zaakceptowała ofertę 27-mki. Na stole są dwie daty

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 20:00
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że premier Wielkiej Brytanii zaakceptowała ofertę 27-mki dotyczącą opóźnienia brexitu. 
rozwiń zwiń