X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inicjatywa Pasa i Szlaku. Ekspert: sztandarowy projekt Chin i idea polityczna Xi Jinpinga

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:11
Prezydent Chin Xi Jinping przyjechał do Europy. Odwiedzi Włochy, Francję i Monako. Jakie jest znaczenie tych wizyt dla wspominanych państw i Starego Kontynentu oraz czym jest chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku? O tym w audycji "Więcej świata" opowiadał Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Audio
  • Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o "Jedwabnym Szlaku" i relacjach Chin z UE (Więcej świata)
Prezydent Chin Xi Jinping
Prezydent Chin Xi JinpingFoto: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Inicjatywa Pasa i Szlaku, przewiduje intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej Chin z resztą świata, w tym budowę dróg morskich i lądowych. Nowy Jedwabny Szlak nie będzie jedną drogą, lecz całą siecią tras. Lądowy "Pas" ma łączyć Chiny z Azją Centralną i Europą. Natomiast morska "Droga" to połączenie Dalekiego Wschodu z Bliskim Wschodem i Afryką.

- To jest sztandarowy projekt i idea polityczna Xi Jinpinga, jego autorska inicjatywa, która ma budować sieć partnerów Chin na całym świecie. Moim zdaniem, głównie politycznych partnerów - powiedział Marcin Przychodniak. Podkreślił, że narzędziem tej inicjatywy są różnego rodzaju inwestycje chińskie na całym świecie. - Ona nie jest ograniczona geograficznie i tematycznie - tłumaczył.

Gość "Jedynki" wyjaśnił też m.in. dlaczego Unia Europejska i Stany Zjednoczone obawiają się tej inicjatywy. - To jest kwestia pewnych wyborów, pewnych sojuszy politycznych, Chiny to państwo o określonych interesach, ambicjach, sposobie działania, systemie politycznym, tu element współpracy może być problematyczny, zwłaszcza, jeśli spojrzymy na to, co się dzieje w relacjach chińsko-amerykańskich, chińsko-unijnych, czy na problem Huawei - podkreślił Przychodniak.

Wskazywał na takie nieuczciwe działania ze strony Chin jak np.: subsydiowanie własnych firm, tworzenie przewagi konkurencyjnej, cyberprzestępczość i kradzież praw własności intelektualnej.

W najbliższą sobotę Chiny mają podpisać memorandum z Włochami, które to państwo, jako pierwsze z grupy G7, podpisze umowę z Państwem Środka w sprawie Inicjatywy Pasa i Szlaku. - Wydaje mi się, że to pewien element pozycjonowania się Włoch w Europie i pokazywanie włoskiemu społeczeństwu, że rząd prowadzi niezależną politykę - ocenił ekspert.

W programie także o unijnym szczycie ws. brexitu oraz skutkach potężnego cyklonu Idai, który przeszedł przez Afrykę.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący:  Dariusz Rosiak

Goście: Beata Płomecka (Polskie Radio), Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 17.30

paw/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaka będzie przyszłość relacji USA i Chin?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 17:30
– 1 marca mija okres przejściowy uzgodniony przez Donalda Trumpa i Xi Jinpinga. Wtedy zobaczymy, jakie są efekty rozmów między USA i Chinami. Prezydent Stanów Zjednoczonych na jednym ze swoich kont społecznościowych napisał, że rozmowy z Państwem Środka idą bardzo dobrze i to jest wszystko, co wiemy. Godzina prawdy, to jest północ czasy waszyngtońskiego 1 marca – powiedział socjolog i publicysta Radosław Pyffel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do umowy handlowej na linii USA-Chiny?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 16:00
Ameryka i Chiny rozpoczynają rozmowy handlowe, ale w tle sprawa zarzutów o szpiegostwo przemysłowe wobec Huawei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huawei na wojennej ścieżce z rządem USA

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 08:31
Chińska firma technologiczna wytoczyła proces amerykańskim władzom za wprowadzenie zakazu stosowania jej urządzeń przez instytucje sfery budżetowej.
rozwiń zwiń