Piotr Pogorzelski: prozachodnie reformy na Ukrainie mogą oznaczać kłopoty dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 18:20
- Możemy się spodziewać różnego rodzaju informacji, które będą napływały z Rosji i będą miały pokazać, że Ukraina jest krajem niestabilnym i demokracja będzie oznaczać destabilizację - ocenił na antenie Jedynki redaktor Piotr Pogorzelski obserwujący kampanię wyborczą.
Audio
  • 29.03.2019 Piotr Pogorzelski: Ukraińcy wierzą w prozachodnie reformy (Więcej świata/Jedynka)
Zwolennicy Julii Tymoszenko
Zwolennicy Julii TymoszenkoFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

W niedzielę (1.04) Ukraińcy wybiorą prezydenta na kolejne 5 lat. Największe szanse na zwycięstwo mają: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, urzędujący prezydent Petro Poroszenko i była premier Julia Tymoszenko. 

Piotr Pogorzelski zwrócił uwagę na to, co kandydaci proponowali wyborcom na Ukrainie. - Politycy mówili głównie na temat takich rzeczy jak ceny gazu czy emerytury, co nie w pełni zależy od prezydenta - wskazał dziennikarz.

Sondaże przewidują, że pierwszą turę wyborów wygra Wołodymyr Zełenski. Według Piotra Pogorzelskiego "niespodzianką jest tak duże poparcie dla niego". Zaznaczył, że do stycznia największym poparciem cieszyła się Julia Tymoszenko. Przebywający w Kijowie dziennikarz Polskiego Radia zaznaczył, że "wszyscy politycy z pierwszej piątki (kandydatów) są prozachodni".

Jego zdaniem Rosja będzie chciała ukazać Ukrainę jako kraj niestabilny. - Jeżeli Ukrainie rzeczywiście uda się przeprowadzić prozachodnie, prounijne reformy, to dla Rosji może oznaczać duże kłopoty. Wielu Rosjan, którzy mają związki rodzinne z Ukrainą zada sobie pytanie: jeżeli Ukraińcy mogą dlaczego my nie możemy? I tego na pewno boi się Władimir Putin - ocenił Piotr Pogorzelski.

W programie także o kolejnym głosowaniu ws. brexitu i kontaktach Rosji z rządem Wenezueli.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Piotr Pogorzelski (były korepondent Polskiego radia w Kijowie), Adrian Bąk (Polskie Radio), Andrzej Talaga (ekspert Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 17.30

msze, IAR, PAP/ag

Czytaj także

Petro Poroszenko odzyskuje poparcie. Ekspert: to efekt autokefalii cerkwi i napięć z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 07:15
- To, co możemy już zaobserowować w ostatnich tygodniach, to wzrost poparcia dla Poroszernki, którego popularność jeszcze miesiąc - dwa miesiące temu była znikoma - mówił na antenie Jedynki Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. Petro Poroszenko na niedługo przed wyborami prezydenckimi odzyskuje poparcie w kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory na Ukrainie w cieniu "absolutnego rozczarowania politykami"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 19:12
W niedzielę odbędą się na Ukrainie wybory prezydenckie. Spośród aż 39 kandydatów, trójka ma największe szanse na objęcie stanowiska. Są to Wołodymyr Zełenski, Petro Poroszenko i Julia Tymoszenko. O tym, w jaki sposób każdy z nich przekonuje swoich wyborców, mówi w rozmowie z portalem PR24.pl Maciej Zaniewicz, redaktor naczelny portalu Eastbook.eu.
rozwiń zwiń