Dr Adam Eberhardt: Wołodymyr Zełenski nie ma żadnych poglądów i to jest jego siła

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 18:05
- Wołodymyr Zełenski znalazł klucz do społeczeństwa poprzez bycie naturszczykiem w pełnym tego słowa znaczeniu - ocenił dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. Poznaliśmy zwycięzcę pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie.
Audio
  • Dr Adam Eberhardt: wynik wyborów na Ukrainie to bardzo ważna diagnoza stanu tego kraju (Więcej świata/Jedynka)
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr ZełenskiFoto: PAP/EPA/STEPAN FRANKO

Do drugiej tury wyborów na Ukrainie przechodzą komik Wołodymyr Zełenski i Petro Poroszenko. Tak wynika z danych przekazanych przez ukraińską Centralną Komisję Wyborczą. W tym kraju odbyły się w niedziele wybory prezydenckie. Zwycięzca pierwszej tury był dotychczas znany Ukraińcom jako komik i aktor, grający prezydenta kraju w serialu "Sługa Narodu".

Dr Adam Eberhardt ocenił, że Zełenski "nie ma żadnych poglądów politycznych". Ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich ocenił, że zwycięzca pierwszej tury nie obiecywał wiele w czasie kampanii wyborczej. - Wskazywał, że będzie po prostu taki jaki jest. A jaki Ukraińcy wiedzą jaki jest z serialu telewizyjnego, z różnych show, z roli prezydenta, który jest dobrotliwy, prostolinijny. Wołodymyr Zełenski zbudował bardzo prosty obraz Ukrainy: wystarczy ze sobą rozmawiać, być uczciwym, a kraj stanie się supermocarstwem, które zawojuje wręcz kosmos - powiedział.

- To jest oczywiście pewna ułuda, przejaw frustracji społecznej, które szybko zostaną zweryfikowane przez rzeczywistość. Ale jest to też bardzo ważna diagnoza stanu obecnej Ukrainy, tego, że obecna klasa polityczna, ci, którzy rządzą krajem (...) się wypalili i w postrzeganiu społecznym niczego nie gwarantują. Więc jeżeli ma być tak samo jak było, to "zagłosujmy na komika, może on ze swoją prostolinijnością, prostodusznością okaże się lepszy" - powiedział dr Adam Eberhardt.

Pewne kontrowersje budzą domniemane związki Zełenskiego z Ihorem Kołomojskim, oligarchą i właścicielem stacji 1+1, która emituje serial "Sługa Narodu". Adam Eberhardt podkreśla jednak, że Petro Poroszenko, obecny prezydent Ukrainy, również jest oligarchą. - Zełenski to czysta karta, nikt nie jest w stanie powiedzieć jakim prezydentem on będzie, jak będzie sprawował swój urząd, kim się otoczy i kogo będzie słuchać - ocenił dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich), Agata KasprolewiczPiotr Pogorzelski (Polskie Radio)

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 17.30

msze, IAR

Czytaj także

Wybory na Ukrainie. Pierwsza tura dla Wołodymyra Zełenskiego. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 20:30
Wołodymyr Zełenski został zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie. Wysłannik Polskiego Radia Piotr Pogorzelski ocenił, że "ludzie wierzą, że on zmieni coś w ich kraju", Paweł Kowal (Polska Akademia Nauk) wskazał, że ważną kwestią będzie polityczna przyszłość Julii Tymoszenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Daniel Szeligowski: wybór Zełenskiego to żółta kartka dla elit na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 16:56
Wołodymyr Zełenski jest na najlepszej drodze, by objąć urząd prezydenta Ukrainy. Jak to się stało, że osoba bez doświadczenia politycznego zdobyła poparcie obywateli? Dr Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że kandydat ten "wpisał się w oczekiwania społeczne" a jego wygraną, w kontekście sytuacji w kraju, "trudno nazwać zaskakującą".
rozwiń zwiń