Jerzy Haszczyński: w Niemczech jest najsilniejsze prorosyjskie lobby w Europie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 18:35
- Jest mnóstwo polityków zachodnich, którzy chcą likwidacji sankcji wobec Rosji. Na przykład w Niemczech jest najsilniejsze prorosyjskie lobby w Europie, czyli partia socjaldemokratyczna - mówił w audycji "Więcej świata" Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Audio
  • Jerzy Haszczyński o bukaresztańskiej dziewiątce (Jedynka/Więcej świata)
Jerzy Haszczyński
Jerzy HaszczyńskiFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

W Warszawie spotkali się ministrowie obrony tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO i Unii Europejskiej. Tematem rozmów była między innymi kooperacja wojskowa. O spotkaniu i współpracy wspomnianych państw mówił w audycji "Więcej świata" Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

- Powstanie tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki związane jest z agresją Rosji na Ukrainie. Państwa regionu postanowiły wzmocnić w ramach NATO wschodnią flankę Sojuszu. Jeżeli przestaniemy myśleć o tym, że Rosja jest zagrożeniem, to może mieć to złe skutki - tłumaczył Haszczyński. 

Szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" stwierdził również, że nie można ulegać tym, którzy chcą przywrócenia takiej współpracy z Rosją, jaka miała miejsce przed laty. - Takie głosy są słyszalne wśród polityków Unii Europejskiej. Na przykład Angela Merkel przeforsowała jakiś zakres sankcji wobec Rosji, ale mnóstwo jest polityków zachodnich, którzy chcą likwidacji tych sankcji - przyznał.

Haszczyński dodał też, że w Niemczech jest najsilniejsze prorosyjskie lobby w Europie, czyli partia socjaldemokratyczna. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz                

Goście: Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 17.45

kad/ag

Czytaj także

"Trump zaliczył taktyczną porażkę". Echa szczytu USA-Korea Północna

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 19:32
- Wiele wskazuje na to, że te rozmowy będą miały kontynuację, bo obaj przywódcy zorientowali się, że nie da się ugrać wszystkiego - mówił o szczycie Trump-Un Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"). 
rozwiń zwiń