Wybory w Izraelu. Dr Łukasz Fyderek: to referendum nad premierem Benjaminem Netanjahu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 18:44
- Wybory do izraelskiego parlamentu, to tak naprawdę referendum nad premierem Benjaminem Netanjahu i tym, czy powinien dalej sparwować władzę, czy nie - powiedział podczas audycji "Więcej świata" dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Wybory w Izraelu, 25. rocznica ludobójstwa w Rwandzie i szczyt UE-Chiny (Więcej świata/Jedynka)
Benjamin Netanjahu
Benjamin NetanjahuFoto: PAP/EPA/ARIEL SCHALIT / POOL

We wtorek rano rozpoczęły się wybory do izraelskiego parlamentu Knesetu. Startuje w nich kilkadziesiąt partii, ale realnie liczy się 13 list i dwaj politycy – starający się o kolejną kadencję szef prawicowego Likudu premier Benjamin Netanjahu oraz lider centrolewicy, były szef sztabu generalnego Benny Gantz.

- Wybory w Izraelu są przyspieszone. To przyspieszenie wynikło z rozpadu koalicji rządzącej oraz kontrowersji dotyczących zagadnień związanych ze służbą wojskową ortodoksyjnych Żydów – wyjaśnił dr Łukasz Fyderek.

bn12.jpg
Wybory w Izraelu. Starcie Benjaminów i marihuana, która wślizgnęła się do kampanii

Gość audycji stwierdził, że można je rozpatrywać jako referendum nad Benjaminem Netanjahu i jego dotychczasowymi osiągnięciami. – To referendum tak naprawdę nad tym, czy powinien dalej sprawować władzę, czy nie. Tym samym mamy zjawisko redukcji złożoności sceny politycznej w Izraelu, a także zwrotu w prawo. Wszystkie bowiem sondaże wskazują, że wygra albo Benjamin Netanjahu, albo partia Benny’ego Gantza, który w kwestiach związanych z bezpieczeństwem czy polityką zagraniczną proponuje podobne rozwiązania, co obecny izraelski premier – powiedział dr Łukasz Fyderek.

W trakcie audycji ocenił kampanię wyborczą Benjamina Netanjahu. Podkreślił, że szef rządu Izraela prowadzi bardzo brutalną kampanię wyborczą, która nastawiona jest na retorykę znajdywania wrogów państwa i oskarżania ich. – Tymi wrogami są przede wszystkim Arabowie. Chodzi nie tylko o tych, którzy znajdują się pod okupacją na Zachodnim Brzegu, ale także arabskich obywateli Izraela. Do tego dochodzą wrogowie zewnętrzni, w roli którego zazwyczaj występuje Iran – mówił dr Łukasz Fyderek.

Wstępne częściowe wyniki wyborów w Izraelu zostaną podane przez izraelską Centralną Komisję Wyborczą ok. godz. 23 czasu miejscowego (ok. godz. 22 w Polsce)

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której była również mowa o 25. rocznicy ludobójstwa w Rwandzie i szczycie UE-Chiny w Brukseli.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: dr Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), Adrian Bąk (Polskie Radio), Beata Płomecka (brukselska korespondentka Polskiego Radia)

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 17.24

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak