X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Protesty we Francji. Ekspert: są one jednym z sygnałów narastającej frustracji klasy średniej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 18:51
- Protest "żółtych kamizelek" we Francji to jest jeden z wielu sygnałów narastającej frustracji. Kiedy Emmanuel Macron obejmował urząd prezydenta, był nadzieją, tak teraz jest utożsamiany z prezydenturą elit. Stąd protesty i chęć powiedzenia: koniec, dosyć tego - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • Protesty "żółtych kamizelek" we Francji, zabójstwo dziennikarki w Irlandii Północnej i stosunki polsko-litewskie (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Na czwartek zaplanowane jest wystąpienie Emmanuela Macrona, prezydenta Francji. Media w tym kraju spekulują, co może powiedzieć i co zaoferować społeczeństwu. Chodzi tu głównie o francuską klasę średnią, której przedstawiciele - ruch tzw. "żółtych kamizelek" - od listopada ubiegłego roku co sobotę protestuje przeciwko władzom. Demonstracje wymierzone są przeciwko polityce gospodarczej i społecznej prezydenta, część z protestujących domaga się m.in. ustąpienia Macrona.

- Myślę, że prezydent Francji może zaproponować skupienie się na pójściu do przodu. Z tego względu, że takie przedłużające się protestowanie nie zapowiada niczego dobrego, a przed Francją stoi taka świadomość, że po pożarze katedry Notre Dame zagrożeń może być więcej - powiedziała Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Zdaniem politolożki Emmanuel Macron będzie chciał dać sygnał społeczeństwu, że "jest przywódcą, który bez względu na to, co się dzieje, stabilizuje sytuację i wie, co robić". Nie ma jednak pewności, czy swoim wystąpieniem zażegna cotygodniowe protesty. "Żółte kamizelki" są zdeterminowane, czemu dają wyraz nie ustając w domaganiu się spełnienia przez rząd swoich postulatów. Członkowie tego ruchu są przedstawicielami francuskiej klasy średniej, która uważa, że w ostatnich latach władze bardziej niż o niej pamiętali o imigrantach.

- Myślę, że protest "żółtych kamizelek" to jest jeden z wielu sygnałów narastającej frustracji. Od połowy lat 70. klasa średnia we Francji ma poczucie, że to wszystko nie posuwa się w dobrą stronę. Ostatnie lata, zwłaszcza kryzys gospodarczy i finansowy, to poczucie wzmocniły. W związku z tym frustracja wśród niej jest obecna i przekłada się na symboliczne postaci. Kiedy Emmanuel Macron obejmował urząd prezydenta, był dla "żółtych kamizelek" nadzieją. Teraz jest przez nie utożsamiany z prezydenturą elit, stąd protesty i chęć powiedzenia: koniec, dosyć tego - zaznaczyła Małgorzata Bonikowska.

W audycji była również rozmowa z dziennikarką Mają Narbutt o stosunkach polsko-litewskich, a także reportaż Adriana Bąka na temat zamieszek w Londonderry w Irlandii Północnej i zabójstwa dziennikarki Lyry McKee, do którego przyznała się organizacja Nowa IRA. Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Adrian Bąk (Polskie Radio), Maja Narbutt (tygodnik "Sieci")

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 17.27

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak