Wybory w Hiszpanii. Ekspert: widać ogólnoeuropejskie trendy polityczne

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:00
Wybory pokazały rozbicie polityczne Hiszpanii, koniec dominacji dwóch głównych partii - mówił Maciej Okraszewski z portalu Dział Zagraniczny. Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych) zwrócił uwagę na to, że fragmentacja polityczna dotyczy obecnie większości krajów Europy. Dodał, że dotychczasowe elity zachowują się zachowawczo, brak jest nowej diagnozy rzeczywistości politycznej. 
Audio
  • Wybory w Hiszpanii i los dziennikarzy uwięzionych w Birmie (Więcej świata/Jedynka)
Lider partii socjalistycznej Pedro Sanchez pozdrawia zwolenników jego ugrupowania po wygranych wyborach
Lider partii socjalistycznej Pedro Sanchez pozdrawia zwolenników jego ugrupowania po wygranych wyborachFoto: PAP/EPA/JuanJo Martin

Przedterminowe wybory w Hiszpanii wygrała Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE). Liderem PSOE jest Pedro Sanchez. Ugrupowanie nie zdobyło jednak większości pozwalającej rządzić samodzielnie. Według wstępnych wyników, po przeliczeniu 99,9 proc. głosów, socjaliści zapewnili sobie 28 procent głosów, co daje 123 miejsca w 350-osobowym Kongresie Deputowanych. By móc rządzić samodzielnie, potrzebne jest 176 miejsc, to oznacza, że potrzebni są koalicjanci.

- Wybory pokazały, że Hiszpania jest rozbita politycznie jak nigdy do tej pory, minęły czasy duopolu politycznego, gdy władzą wymieniały się tylko dwa ugrupowania, Partia Ludowa lub socjaliści - mówił Maciej Okraszewski z portalu Dział Zagraniczny.

- Wygląda na to, że od tej pory zapewne polityczne partie hiszpańskie będą musiały tworzyć koalicje rządowe, bez tego prawdopodobnie nie da się rządzić, choć socjaliści zastanawiają się czy nie będą tworzyć rządu mniejszościowego - mówił.

- Fragmentacja polityczna ostatnio nie jest wyjątkiwm - ocenił Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych), przypominając niedawne wybory w Finlandii czy w Szwecji.

- To co jest wyjątkiem na scenie europejskiej w Hiszpanii to zwycięstwo, choć względne socjalistów. Faktem jest, że jeżeli tradycyjne partie tracą najbardziej - to najbardziej tracą partie socjalistyczne, znika ich elektorat. To taki proces społeczny. Nie znalazły jeszcze nowej identyfikacji - mówił.

Dodał, że częste w Europie jest także inne zjawisko, obecne w Hiszpanii. Po prawie stronie pojawia się kolejna partia. - To stało się w niemal w każdym kraju europejskim, z wyjątkiem Polski, Węgier, Portugalii - ocenił.

- Pytanie, czy ten proces doprowadzi do zbudowania na nowo sceny politycznej - zastanawiał się Jarosław Guzy. Taktykę obecnych europejskich elit określił jednak jako "defensywną, obrony dotychczasowego stanu posiadania". Nie ma jednak, jak zaznaczył, nowej diagnozy politycznej rzeczywistości. Jarosław Guzy ocenił, że wybory te zdominowała kwestia Katalonii.

Maciej Okraszewski przyznał również, że w kampanii często pojawiał się temat Katalonii. Dodał, że dobry wynik socjalistów był spowodowany m.in. tym, że obie partie prawicowe bardzo mocno się atakowały. 

***

Drugim ugrupowaniem niedzielnych wyborów w Hiszpanii jest Partia Ludowa (PP), która zapewniła sobie 66 miejsc dla deputowanych.  Trzecią partią nowego Kongresu Deputowanych będzie liberalna partia Ciudadanos (Cs). Według wstępnych wyborów zdobyła ona 57 miejsc w niższej izbie hiszpańskiego parlamentu. Po raz pierwszy od czasu upadku frankizmu w dekadzie lat 70. XX w. do hiszpańskiego Kongresu Deputowanych weszła partia określana jako skrajnie prawicowa - Vox. Ugrupowanie kierowane przez Santiago Abascala zdobyło 24 miejsca w niższej izbie Kortezów Generalnych. 

Na kolejnych miejscach niedzielnych wyborów uplasowały się separatystyczne ugrupowania z Katalonii: Republikańska Lewica Katalonii (ERC) oraz Razem dla Katalonii (JxCAT). Zdobyły one odpowiednio 15 i 7 mandatów. W nowym Kongresie Deputowanych znajdzie się też 11 polityków baskijskich ugrupowań separatystycznych: Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV) oraz EH Bildu. Zdobyły one odpowiednio 6 i 5 mandatów. Z informacji państwowej komisji wyborczej w Madrycie wynika, że frekwencja w niedzielnych wyborach w Hiszpanii przekroczyła 73 proc., co oznacza, że była o 7 punktów procentowych wyższa niż w ostatnich wyborach w 2016 r.

***

W audycji była mowa również o tym, jaki program ma partia Vox i jaki jest jej profil, o sytuacji Katalonii i o losie dziennikarzy uwięzionych w Birmie.

Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych), Marcin Okraszewski (portal Dział Zagraniczny), Krzysztof Renik (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 17.27

Jedynka/PAP/agkm/ag

Czytaj także

Hiszpania: socjaliści wygrywają wybory, ale nie mają większości w parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 06:20
Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Hiszpanii. Według wstępnych wyników po obliczeniu 99,9 proc. głosów socjaliści zapewnili sobie 123 miejsca w 350-osobowym Kongresie Deputowanych.
rozwiń zwiń