Ekspert: większość Tajwańczyków jest przeciw połączeniu z Chinami

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 19:00
- Na Tajwanie dokonano cudu gospodarczego, który w tym regionie nie miał precedensu. Wymiana Tajwanu ze światem wzrosła 30 tysięcy razy. Dzięki reformom Czang Kaj-Szeka i Kuomintangu powstała bardzo nowoczesna gospodarka – mówił prof. Piotr Grochmalski.
Audio
  • 15 lat Polski w UE, wojna paszportowa Rosji z Ukrainą, wydarzenia w Cieśninie Tajwańskiej, relacje USA i Chin (Więcej świata/Jedynka)
Tajpej, stolica Tajwanu
Tajpej, stolica TajwanuFoto: Shutterstock.com

- Na Tajwanie Czang Kaj-Szek i jego zwolennicy schronili się w 1949 roku, po przegranej wojnie z komunistami – opowiadał w Jedynce prof. Piotr Grochmalski.

Cieśninę Tajwańską przepłynęły w ostatnich dniach dwa okręty marynarki wojennej USA. Według obserwatorów operacja ta może się przyczynić do wzrostu napięć między Waszyngtonem a Pekinem, który uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję. Tajwan jest jednym z punktów spornych w coraz bardziej napiętych relacjach na linii Pekin-Waszyngton.

Stosunki Pekin-Tajpej znacznie pogorszyły się, gdy w 2016 roku prezydenturę na Tajwanie objęła Caj, która wywodzi się z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP). Chiny nasiliły działania na rzecz dyplomatycznej izolacji Tajwanu i zintensyfikowały ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy. 

Czy realne jest teraz zjednoczenie wyspy z Chinami? - Większość społeczeństwa Tajwanu jest przeciwna połączeniu z Chinami - mówi prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.

O skomplikowanych relacjach amerykańsko-chińskich z Tajwanem w tle w rozmowie z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii Sztuki Wojennej.

W audycji była również mowa o 15 latach Polski w Unii Europejskiej i o wojnie paszportowej Rosji z Ukrainą.

Więcej w nagraniu.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście:  prof. Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie), prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 17.28

PAP/Jedynka/agkm

Czytaj także

Forum w Pekinie: Chiny walczą o nowy Jedwabny Szlak

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 12:08
Chiny walczą o przywrócenie Jedwabnego Szlaku na mapę handlową świata. Dzisiaj  rozmawiają w o tym Pekinie na zamkniętym dla mediów spotkaniu przywódcy części państw, które przystąpiły do inicjatywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie Forum Pasa i Szlaku. Czy chińska inicjatywa to narzędzie geopolityczne?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 23:55
37 szefów państw i rządów oraz 5 tys. delegatów ze 150 krajów i organizacji międzynarodowych wzięło udział w Forum Pasa i Szlaku, które odbyło się w Pekinie. Na temat gospodarczej inicjatywy Chin w audycji "Świat w powiększeniu" mówiła Patrycja Pendrakowska z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Jedwabny Szlak: w Pekinie podpisano umowy na 64 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 10:53
Podczas odbywającej się w tym tygodniu w Pekinie konferencji na temat Inicjatywy Pasa i Szlaku ()nowy Jedwabny Szlak) podpisano umowy o realizacji związanych z nią projektów na łączną kwotę ponad 64 mld dolarów - poinformował prezydent Chin Xi Jinping.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ujgurzy w chińskim państwie policyjnym

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 15:24
– Bardzo często zadawano nam pytania po co tu przyjedzamy, co chemy tutaj robić i gdzie będziemy spać. Spanie u ludności lokalnej jest objęte restrykcjami, a w przypadku mniejszości ujgurskiej nie wiem czy jest w ogóle możliwe – opowiadają Maciek Badziak i Mariusz Hońka z bloga "Autostopem dookoła świata". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa okręty marynarki USA przepłynęły Cieśniną Tajwańską

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 07:41
Dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły w niedzielę Cieśniną Tajwańską – potwierdził w poniedziałek resort obrony Tajwanu. Operacja może się przyczynić do wzrostu napięć między Waszyngtonem a Pekinem, który uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję.
rozwiń zwiń