X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Był to swego rodzaju cud". Guenter Verheugen o sukcesie rozszerzenia UE 15 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 19:09
15 lat temu Polska i 9 innych państw dołączyły do Unii Europejskiej. Obawiano się wówczas, że to powiększenie spowoduje wewnątrz UE napięcia. Czy tak się stało, jak dziś Wspólnota funkcjonuje, dlaczego doszło do brexitu? M.in. o tym w audycji "Więcej świata" mówił były komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter Verheugen.
Audio
  • - Poprzez rozszerzenie UE chciano osiągnąć "nieodwracalność transformacji" w krajach byłego bloku wschodniego - mówił Guenter Verheugen (Więcej świata/Jedynka)
Były komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter Verheugen
Były komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter VerheugenFoto: STEPHANIE LECOCQ

- Okres między 1999 rokiem a 2004 rokiem był najbardziej ekscytujący w mojej politycznej karierze. Negocjacje ws. akcesji z dwunastoma krajami w tym samym czasie były wyzwaniem. Patrząc na to z dzisiejszej perspektywy muszę powiedzieć, że był to swego rodzaju cud, że udało nam się to osiągnąć - powiedział Guenter Verheugen w rozmowie z Magdaleną Skajewską.

Jego zdaniem, "w dzisiejszych warunkach, w jakich funkcjonuje UE nie mielibyśmy odwagi i determinacji, by tego dokonać". - To było więc naprawdę wielkie osiągnięcie. Nie było łatwo, ale dobra wola była po obu stronach - zarówno krajów kandydujących, jak i tych, które już były członkami UE - powiedział Verheugen. Podkreślił, że poprzez rozszerzenie UE chciano osiągnąć "nieodwracalność transformacji" w krajach byłego bloku wschodniego. - Myślę, że możemy spokojnie powiedzieć, że się udało - powiedział.

Jak podkreślił Verheugen, w Europie "obserwujemy dziś powrót do silnie narodowej, wręcz nacjonalistycznej polityki, kilka krajów członkowskich nie rozumie, że najważniejszy jest interes europejski, nasze wspólne interesy, a dopiero później są interesy poszczególnych krajów". - Brakuje nam dziś w Unii spójności, brakuje przywództwa i strategicznego kierunku, w jakim mamy podążać - ocenił.

Verheugen: dziś mamy Europę wielu prędkości

Zdaniem b. komisarz ds. rozszerzenia UE, już dziś mamy Europę wielu prędkości. - Nie wszystkie państwa są w strefie Schengen, nie wszystkie w strefie euro. Na pewno nie jest to coś, co powinniśmy wspierać - stwierdził.

- Iluzją jest myślenie, że kiedykolwiek wszystkie kraje UE będą na tym samym poziomie społecznym i gospodarczym (...) niektóre kraje mają bowiem pewną przewagę w postaci mocnych podstaw technologicznych i przemysłowych, czy silnych relacji handlowych. Jednak w ciągu 15 lat nowe kraje członkowskie dużo nadrobiły. Więcej niż się spodziewałem. Np. warunki społeczno-gospodarcze w Polsce są najlepsze od kilkuset lat - powiedział Verheugen. 

Jego zdaniem, nie dojdzie do szybkiego rozszerzenia UE o kolejne kraje, ale droga do integracji nie jest zamknięta dla nikogo. Verheugen stwierdził też, że na brexicie stracą wszyscy, zarówno UE, jak i Wielka Brytania.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także rozmowa z dr Kamilem Zajączkowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: Guenter Verheugen (były komisarz ds. rozszerzenia UE), dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski).

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 17.25

paw/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: nie spodziewam się szału frekwencyjnego w wyborach do PE

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 13:11
- Towarzyszę "jedynce" w okręgu mazowieckim - Jarosławowi Kalinowskiemu - w różnych spotkaniach z wyborcami. Po rozmowach z ludźmi widać, że te wybory nie cieszą się taką popularnością jak wybory do parlamentu krajowego - mówił w audycji "W samo południe" Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bilans 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:47
Przyjęcie 1 maja 2014 roku do Unii Europejskiej 10 państw, w tym Polski ostatecznie zamknęło pojałtański podział Europy. Jedno jest pewne. Polska na członkostwie w Unii zyskała finansowo. Po odjęciu wpłaconych składek pozostaje ok. 110 miliardów euro zysku netto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd zmierza Unia Europejska? Polska 15 lat w UE

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 19:31
1 maja mija 15 lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Unia obecnie i Unia z 2014 roku to dwa zupełnie inne organizmy. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w wielu państwach pojawiają się pytania o stan Unii, jej przyszłość, sposób, w jaki ma się rozszerzać i integrować.
rozwiń zwiń