"Był to swego rodzaju cud". Guenter Verheugen o sukcesie rozszerzenia UE 15 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 19:09
15 lat temu Polska i 9 innych państw dołączyły do Unii Europejskiej. Obawiano się wówczas, że to powiększenie spowoduje wewnątrz UE napięcia. Czy tak się stało, jak dziś Wspólnota funkcjonuje, dlaczego doszło do brexitu? M.in. o tym w audycji "Więcej świata" mówił były komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter Verheugen.
Audio
  • - Poprzez rozszerzenie UE chciano osiągnąć "nieodwracalność transformacji" w krajach byłego bloku wschodniego - mówił Guenter Verheugen (Więcej świata/Jedynka)
Były komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter Verheugen
Były komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter VerheugenFoto: STEPHANIE LECOCQ

- Okres między 1999 rokiem a 2004 rokiem był najbardziej ekscytujący w mojej politycznej karierze. Negocjacje ws. akcesji z dwunastoma krajami w tym samym czasie były wyzwaniem. Patrząc na to z dzisiejszej perspektywy muszę powiedzieć, że był to swego rodzaju cud, że udało nam się to osiągnąć - powiedział Guenter Verheugen w rozmowie z Magdaleną Skajewską.

Jego zdaniem, "w dzisiejszych warunkach, w jakich funkcjonuje UE nie mielibyśmy odwagi i determinacji, by tego dokonać". - To było więc naprawdę wielkie osiągnięcie. Nie było łatwo, ale dobra wola była po obu stronach - zarówno krajów kandydujących, jak i tych, które już były członkami UE - powiedział Verheugen. Podkreślił, że poprzez rozszerzenie UE chciano osiągnąć "nieodwracalność transformacji" w krajach byłego bloku wschodniego. - Myślę, że możemy spokojnie powiedzieć, że się udało - powiedział.

Jak podkreślił Verheugen, w Europie "obserwujemy dziś powrót do silnie narodowej, wręcz nacjonalistycznej polityki, kilka krajów członkowskich nie rozumie, że najważniejszy jest interes europejski, nasze wspólne interesy, a dopiero później są interesy poszczególnych krajów". - Brakuje nam dziś w Unii spójności, brakuje przywództwa i strategicznego kierunku, w jakim mamy podążać - ocenił.

Verheugen: dziś mamy Europę wielu prędkości

Zdaniem b. komisarz ds. rozszerzenia UE, już dziś mamy Europę wielu prędkości. - Nie wszystkie państwa są w strefie Schengen, nie wszystkie w strefie euro. Na pewno nie jest to coś, co powinniśmy wspierać - stwierdził.

- Iluzją jest myślenie, że kiedykolwiek wszystkie kraje UE będą na tym samym poziomie społecznym i gospodarczym (...) niektóre kraje mają bowiem pewną przewagę w postaci mocnych podstaw technologicznych i przemysłowych, czy silnych relacji handlowych. Jednak w ciągu 15 lat nowe kraje członkowskie dużo nadrobiły. Więcej niż się spodziewałem. Np. warunki społeczno-gospodarcze w Polsce są najlepsze od kilkuset lat - powiedział Verheugen. 

Jego zdaniem, nie dojdzie do szybkiego rozszerzenia UE o kolejne kraje, ale droga do integracji nie jest zamknięta dla nikogo. Verheugen stwierdził też, że na brexicie stracą wszyscy, zarówno UE, jak i Wielka Brytania.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także rozmowa z dr Kamilem Zajączkowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: Guenter Verheugen (były komisarz ds. rozszerzenia UE), dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski).

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 17.25

paw/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: nie spodziewam się szału frekwencyjnego w wyborach do PE

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 13:11
- Towarzyszę "jedynce" w okręgu mazowieckim - Jarosławowi Kalinowskiemu - w różnych spotkaniach z wyborcami. Po rozmowach z ludźmi widać, że te wybory nie cieszą się taką popularnością jak wybory do parlamentu krajowego - mówił w audycji "W samo południe" Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bilans 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:47
Przyjęcie 1 maja 2014 roku do Unii Europejskiej 10 państw, w tym Polski ostatecznie zamknęło pojałtański podział Europy. Jedno jest pewne. Polska na członkostwie w Unii zyskała finansowo. Po odjęciu wpłaconych składek pozostaje ok. 110 miliardów euro zysku netto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd zmierza Unia Europejska? Polska 15 lat w UE

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 19:31
1 maja mija 15 lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Unia obecnie i Unia z 2014 roku to dwa zupełnie inne organizmy. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w wielu państwach pojawiają się pytania o stan Unii, jej przyszłość, sposób, w jaki ma się rozszerzać i integrować.
rozwiń zwiń