X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sławomir Dębski: grupa berneńska uratowała kilka tysięcy Żydów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:11
- Od kilku lat wzbogacona jest nasza wiedza nt. tajnej operacji polskich dyplomatów w Bernie, a za jej sprawą uratowano kilka tysięcy Żydów - powiedział w radiowej Jedynce dr Sławomir Dębski, dyrektor PISM.
Audio
  • Ekspert: grupa berneńska uratowała kilka tysięcy Żydów (Więcej świata/Jedynka)
Konstanty Rokicki, polski konsul w Bernie
Konstanty Rokicki, polski konsul w BernieFoto: IPN

Instytut Yad Vashem poinformował, że tytuł Sprawiedliwego zostanie przyznany Konstantemu Rokickiemu, który w czasie drugiej wojny światowej jako polski konsul w Bernie uczestniczył w akcji ratowania Żydów przez wystawianie im paszportów państw neutralnych. Dwaj pozostali polscy członkowie prowadzącej tę akcję nieformalnej grupy berneńskiej – szef poselstwa RP w Szwajcarii Aleksander Ładoś i jego zastępca Stefan Ryniewicz – otrzymają tylko listy pochwalne.

Prawnuczka brata zmarłego bezpotomnie Konstantego Rokickiego Małgorzata Sadkowska skomentowała to wydarzenie: "To oczywiście wielki zaszczyt, ale zaskoczeniem jest to, że tylko on został tak uhonorowany".

- Od kilku lat wzbogacona jest nasza wiedza nt. tajnej operacji polskich dyplomatów w Bernie, a za jej sprawą uratowano kilka tysięcy Żydów. Pierw odnotujmy z satysfakcją, że Konstanty Rokicki otrzymał tytuł Sprawiedliwego i to on własnoręcznie wypisał kilka tysięcy fałszywych paszportów. Warto także przypomnieć, że to Stefan Ryniewicz był mózgiem całej operacji. Fałszowanie paszportów zaczęło się już w 1939 roku - powiedział dr Sławomir Dębski.

Gość audycji dodał, że to wydarzenie ma "duże znaczenie dla całej ludzkości". - Najważniejsze, że potrafimy pokazać wzór postawy w obliczu ogromnej tragedii i barbarzyństwa - stwierdził dyrektor PISM.

Więcej w całej audycji, w której również była mowa o wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii, a także działaniach Rosji na Ukrainie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: dr Sławomir Dębski (dyrektor PISM), Adam Dąbrowski (londyński korespondent Polskiego Radia), prof. Natalia Rybińska (PAN)

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 17.25

dn/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak