Wojna handlowa USA-Chiny. Jacek Bartosiak: to hegemoniczne starcia i budowanie nowego ładu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 18:24
- Wojna handlowa trwa. Uważam, że nie skończy się szybko, a to jest jej kolejna odsłona - mówił w audycji "Więcej świata" dr Jacek Bartosiak, ekspert do spraw geopolityki i strategii.
Audio
  • Dr Jacek Bartosiak o wojnie handlowej USA-Chiny (Więcej świata)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Donald Trump zapowiedział podniesienie z 10 do 25 procent stawek celnych na import towarów z Chin o wartości 200 miliardów dolarów. Przywódca Stanów Zjednoczonych poinformował o tym na kilka dni przez koleją turą negocjacji handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

Dr Jacek Bartosiak uważa, że to kolejny symptom zmiany struktury ładu międzynarodowego. Jak mówił gość Jedynki, nie ma już jednego supermocarstwa w postaci Stanów Zjednoczonych, gdyż Amerykanie nie są w stanie regulować reguł gry.

- W najbliższych latach będzie coraz więcej blokowań i napięć po to, by udowodnić, kto jest hegemonem. Póki co jest remis - tłumaczył ekspert. - Amerykanie próbują pokazać, że rządzą łańcuchem dostaw. Należy zadać pytanie, czy tak jest naprawdę. Mówiąc językiem sportowym: piłka jest w grze - dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Jacek Bartosiak (ekspert do spraw geopolityki i strategii), Magdalena Skajewska (Polskie Radio)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 17.27

mr/ag

Czytaj także

USA: Donald Trump zapowiada podniesienie ceł na import z Chin

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 21:18
Prezydent Donald Trump zapowiedział podniesienie z 10 do 25 procent stawek celnych na import towarów z Chin o wartości 200 miliardów dolarów. Przywódca Stanów Zjednoczonych poinformował o tym na kilka dni przez koleją turą negocjacji handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. 
rozwiń zwiń