X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Łukasz Fyderek: decyzja Iranu wbiła potężny klin w relacje między Unią Europejską a USA

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 18:46
- Decyzja Iranu o wycofaniu się z części zobowiązań umowy nuklearnej stawia Europę w bardzo trudnej sytuacji. Irańska akcja i amerykańska reakcja wbijają potężny klin w relacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi - powiedział w audycji "Więcej świata" dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Iran wycofuje się z niektórych zobowiązań umowy, o czym poinformowano w środę sygnatariuszy porozumienia nuklearnego w listach od prezydenta Hasana Rowhaniego, które dostarczono ambasadorom Chin, Francji, Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii. W odpowiedzi na tę decyzję irańskich władz Stany Zjednoczone nałożyły na Teheran kolejne sankcje. Obejmą one żelazo, stal, aluminium i miedź, które są największymi dobrami eksportowymi Iranu po ropie naftowej. Jak powiedział prezydent USA Donald Trump, sankcje te mają zwiększyć presję na reżim w Teheranie.

ir12.jpg
USA nałożyły nowe sankcje na Iran na najważniejsze po ropie towary eksportowe

Dr Łukasz Fyderek z Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego stwierdził, że decyzja Teheranu o rezygnacji z części zobowiązań umowy nuklearnej niewiele zmienia w przypadku bezpośredniego zagrożenia militarnego. - Dlatego, że chodzi o dwie obietnice, które w ostatnich miesiącach i tak nie są realizowane. To sprzedaż nadwyżki uranu nisko wzbogaconego oraz eksport ciężkiej wody. Ponieważ z handlu wycofały się Stany Zjednoczone, Iranowi ciężko legalnie "pozbywać się" tych surowców - powiedział gość audycji.

Decyzja Iranu wpływa zaś, jak podkreślił politolog, "na obraz polityczny i w Iranie, i na arenie międzynarodowej". – W Iranie mówi się, że nastąpił koniec straconego roku, a ruch, który wykonał prezydent Hasan Rowhani, akceptowany jest przez całą opinię publiczną, w tym krytyków irańskiego przywódcy. Z kolei w wymiarze międzynarodowym stawia to Europę w bardzo trudnej sytuacji, bo zarówno irańska akcja, jak i amerykańska reakcja, wbijają potężny klin w relacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi - wyjaśnił dr Łukasz Fyderek.

Jak dodał, chodzi o ryzyko europejskich firm w handlu z Iranem. - Żeby to zagrożenie zmniejszyć, kilka miesięcy temu powstała instytucja nazywana SPV [special purpose vehicle – przyp. red.], która miała umożliwiać rozliczenia z Iranem w formacie barterowym. Miało być tak, że Iran nadal będzie sprzedawał ropę, ale nie za pieniądze, a za towary, zaś rozliczać będą się te europejskie firmy, które importują ropę oraz eksportują różne dobra do Iranu. Ten pomysł jednak nie zadziałał, w związku z czym irańska gospodarka nie odczuła żadnej poprawy - tłumaczył dr Łukasz Fyderek.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której była również mowa o nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Rumunii oraz przyszłości Wspólnoty w kontekście ustaleń, jakie na tym szczycie zapadły.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia z Brukseli), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 17.27

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

George Friedman: Unia Europejska musi się zmienić, by dobrze działać

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 19:22
- UE musi się zmienić, musi wziąć pod uwagę problemy i wątpliwości Europejczyków - przekonywał amerykański politolog George Friedman w rozmowie z radiową Jedynką.
rozwiń zwiń